Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 19 czerwca 2007 r.

Posiedzenie Komisji otworzył i prowadził o godz. 1300 jej Przewodniczący Józef Pabin, z udziałem zaproszonych gości w osobach: p.p Macieja Stieber Kierownika Referatu ds. Ochrony Zdrowia i Sportu oraz Krystyny Świerkot-Żmij Naczelnika Wydziału Oświaty. Tematem posiedzenia była analiza realizacji zadań Powiatu związanych z kulturą i omówienie spraw bieżących dotyczących oświaty, w tym zakończenie roku szkolnego, sprawy naboru do szkół ponadgimnazjalnych oraz planowane i realizowane remonty w placówkach oświatowych. Maciej Stieber poinformował, iż w budżecie powiatu na rok 2007 na dział 921-Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego ujętych jest 110.000 zł., z tego 80.000 zł. związane jest z dofinansowaniem funkcjonującej Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Pszczynie. Są to wydatki przekazane w formie dotacji Gminie Pszczyna na funkcjonowanie instytucji kulturalnej jaką jest Biblioteka. Na wydatki związane z upowszechnianiem kultury przeznaczono kwotę 30.000 zł. i są to głównie wydatki związane z realizacją zadań realizowanych przy współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Naczelnik Wydziału Oświaty omówiła nabór do poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie naszego powiatu oraz podała, że w dniu 18 czerwca br. nastąpi koniec rekrutacji do szkół prowadzonych przez powiat, od dnia 20 do 22 czerwca br. - termin dostarczenia kop świadectw, w dniu 28 czerwca br. odbędzie się ogłoszenie list kandydatów, do 2 lipca br. będzie trwał termin potwierdzenia przyjęcia do szkoły, 3 lipca br. nastąpi ogłoszenie list przyjętych kandydatów. Kontynjąc przekazała, że w ZSO zostanie wykonany strop na sali gimnastycznej, w ZSE zostały wyremontowane łazienki, jeśli Ministerstwo przyzna środki planuje się wymianę drzwi, w ZSS ogłoszony zostanie przetarg na remont Warsztatów Szkolnych, który zostanie wykonany ze środków WFOŚiGW, w ZSZiO w Woli planuje się po otrzymaniu środków z Ministerstwa wymianę 65okien. Posiedzenie zakończyło się sformułowaniem następujących wniosków i zapytań do Zarządu Powiatu:
1)zapewnić w porozumieniu z gminami powiatu pszczyńskiego uczestnictwo w nagradzaniu laureatów „Śląskiego śpiewania”,
2)usprawnić komunikację pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi, poprzez uruchomienie dodatkowego transportu wewnętrznego np. „Gimbus”, dowożący uczniów do Zespołu Szkół Rolniczych, przy ul. Szymanowskiego w Pszczynie. Jednocześnie Komisja ponawia wniosek o uruchomienie szynobusu na trasie Katowice – Bielsko Biała,
3)powołać spośród radnych Rady Powiatu kapitułę ds. oceny i nagradzania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju powiatu np. za uzyskanie osiągnięć w produkcji, sporcie, kulturze, rolnictwie itd. Jednocześnie komisja wnioskuje o przyznanie Statuetki „Żubra Starosty Pszczyńskiego” dla Chóru „Lutnia” z okazji 100-lecia działalności ,
4)poczynić starania, aby część remontów prowadzonych w szkołach, została zrealizowana ze środków własnych powiatu, , w okresie wakacyjnym,
5)wystosować pismo do Rady Szkoły Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Pszczynie z przeprosinami za nieudzielanie odpowiedzi ze strony organu prowadzącego i godnie zakończyć sprawę, jednocześnie komisja zwraca się z zapytaniem, dlaczego konkurs na stanowisko dyrektora w/w szkoły się nie odbył?
6)Komisja prosi o odpowiedź na zapytanie, czy środki w budżecie powiatu w dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego przeznaczone na działalność Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, można przekazać do dyspozycji dyrektora placówki?

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.