Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 21 kwietna 2005 roku

„ Analiza wykorzystania środków na zimowe utrzymanie dróg oraz bieżących planów remontowych dróg powiatowych i wojewódzkich”, to temat posiedzenia Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, w dniu 21 kwietnia br. Komisję prowadził jej Przewodniczący Pan Grzegorz Nogły, przy udziale dziewięciu członków Komisji. W posiedzeniu Komisji wziął udział także Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie, jego Zastępca, Kierownika Referatu ds. Inwestycje i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz Skarbnika Powiatu.

Członkowie Komisji zapoznali się z materiałami tematycznymi posiedzenia przygotowanymi przez Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie w zakresie:
1) planowanych inwestycj remontów w roku 2005,
2) harmonogramu robót drogowych cząstkowych na okres od 25.04.05r. do 30.04.05r.,
3) środków wydatkowanych na remonty cząstkowe nawierzchni w ramach bieżącego utrzymania dróg powiatowych i wojewódzkich,
4) zestawienia kosztów zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie powiatu pszczyńskiego w sezonie 2004/2005 (wszystkie gminy powiatu pszczyńskiego przekroczyły koszty zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2004/2005 w stosunku do zaplanowanych środków w budżecie),
5) standardów zimowego utrzymania dróg powiatowych, określających zasady odśnieżania i usuwania śliskości zimowej na drogach, których zarządcą jest PZD.

Dodatkowo przekazano, że do najważniejszych planowanych przez PZD inwestycj remontów drogowych w 2005 roku należą:
1) w gminie Goczałkowice m.in. przebudowa ul. Głównej – I etap odcinek od parkingu przy Kościele do ul. Św. Anny, etap od ul. Św. Anny w kierunkl. Jeziornej etap od DK 1 do wiaduktu kolejowego,
2) w Gminie Pawłowice m.in. budowa chodnika w ciągl. Ligonia w Krzyżowicach, przebudowa ul. Golasowickiej w Pielgrzymowicach, przebudowa ul. Lipki w Mizerowie, przebudowa ul. Ks. Barona w Rudziczce,
3) w Gminie Pszczyna m.in. budowa chodnika w ciągl. Katowickiej oraz budowa chodnika w ciągl. Chopina ,
4) w Gminie Miedźna m.in. remont nawierzchni ul. Wiejskiej oraz skrzyżowania z ul. Topolową w Miedźnej, a także remont nawierzchni ul. Topolowej w Górze,
5) w Gminie Kobiór przebudowa skrzyżowania – budowa ronda oraz modernizacja ul. Leśników w Kobiórze.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.