Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 26 kwietnia 2005 r.

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu swoje ostatnie posiedzenie poświęciła analizie zadań z zakresu kształcenia dorosłych. Komisję prowadził jej przewodniczący Pan Józef Pabin, przy udziale 6 członków Komisji. Na komisję zaproszona została Pani Celina Janosz – Specjalista Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Pszczynie, która w pierwszej kolejności przedstawiła wykaz placówek szkół dla dorosłych prowadzonych przez Powiat Pszczyński, do których należą:
1)Zespół Szkół Zawodowych w Woli, gdzie obecnie funkcjonuje:
- Technikum dla Dorosłych, kształcące w zawodach Technik elektronik i Technik handlowiec,
- Szkoła Policealna dla Dorosłych, kształcąca w zawodach Technik informatyk, Technik spedytor i Technik mechanik,
- Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
W bieżącym roku planuje się również nabór do Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych, które kształcić będzie w zawodach Technik elektronik i Technik handlowiec.

2) Zespół Szkół Samochodowych w Pszczynie, gdzie obecnie funkcjonuje:
- Technikum Samochodowe dla Dorosłych,
- Gimnazjum dla Dorosłych,
- Technikum uzupełniające dla Dorosłych, a od roku szkolnego 2005/2006 planuje się uruchomienie Szkoły Policealnej dla Dorosłych o kierunkach: Mechanik pojazdów samochodowych, Technik logistyk, Technik usług fryzjerskich, Technik usług kosmetycznych, Technik spedytor, Technik mechanik, Technik BHP.

3) Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, gdzie funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, a od września bieżącego roku planuje się uruchomienie Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

Dodatkowo przedstawiła plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2004 roku, w działach 801 – Oświata i wychowanie, gdzie plan wyniósł 67.018,00 zł oraz 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza, gdzie plan wyniósł 7.630,00 zł. Dodała, że z środków tych dofinansowuje się między innymi:
1) organizację doradztwa metodycznego dla nauczycieli, w tym koszty obniżenia wymiaru godzin zajęć, dodatkowych umów o pracę, dodatków funkcyjnych oraz podróży służbowych doradców metodycznych,
2) organizację szkoleń, seminariów oraz konferencji szkoleniowych dla nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze,
3) przygotowanie materiałów szkoleniowych nformacyjnych,
4) organizację warsztatów metodycznych przedmiotowych oraz innych form doskonalenia zawodowego wynikających z potrzeb edukacyjnych na danym terenie,
5) organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,
6) szkolenie rad pedagogicznych.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.