Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 8 listopada 2005 roku

„Informacja Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury nt przygotowanych materiałów na sesję tematyczną w dniu 16 listopada br.” oraz „Informacja Dyrektora POPP w Pszczynie nt konkursu pn „Chrońmy ślady przeszłości”, to tematy posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu prowadzonego przez Przewodniczącego Komisji Józefa Pabina w dniu 8 listopada br. W posiedzeniczestniczyli wszyscy członkowie Komisji oraz Krystyna Świerkot - Żmij Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Pszczynie i Barbara Sopot-Zembok Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.
Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury omówiła materiały nt „Kształcenia w szkołach powiatowych dla rynku pracy”, które będą przedstawione na sesji Rady Powiatu w dniu 16 listopada br. Poinformowała, że dodatkowo na sesji Rady Powiatu omówione zostaną kwestie dotyczące:
- wyników ankiet przeprowadzonych wśród gimnazjalistów nt wizjch przyszłości na rynku,
- preferencji młodzieży dot. wyboru zawodu,
- danych statystycznych Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie odnośnie kwalifikacj stanu bezrobocia,
- osiągnięć uczniowskich,
- udziału szkół prowadzonych przez Powiat Pszczyński w programach europejskich,
- inwestycj remontów w szkołach powiatowych wraz z kosztorysem.

Dyrektor POPP w Pszczynie poinformowała, że w konkursie pn „Chrońmy ślady przeszłości” wzięło udział 8 szkół powiatu pszczyńskiego – w sumie 49 uczniów. W trakcie realizacji prac konkursowych zostało zinwentaryzowanych ok. 100 kapliczek. Komisja konkursowa analizowała nadesłane prace i podzieliła je na 3 kategorie: prace multimedialne, prace plastyczne, rysunk fotografie oraz albumy. Do otrzymania nagrody zakwalifikowano 26 osób. Komisja zadecydowała, że osoby, które zajęły pierwsze miejsce, otrzymają nagrody w formie albumów, natomiast dla pozostałych laureatów konkursu zostaną przeznaczone nagrody, na które jest przewidziana kwota w wysokości tyś zł.
Przewodniczący Komisji Edukacji (...) zaproponował, aby w dniu 23 listopada br. o godz. 1200 odbyło się posiedzenie Komisji, na które zostaną zaproszeni uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie, a także osoby wyróżnione, wówczas nastąpiłoby uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych i nagród.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.