Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 14 września 2005 roku.

„Ocena funkcjonowania komunikacji ponadlokalnej oraz Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych”, to temat posiedzenia Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Komisję prowadził Przewodniczący Komisji Gospodarki (...) Pan Grzegorz Nogły, przy udziale dziewięciu członków Komisji. W posiedzeniu wzięła udział Pani Helena Szuster Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych oraz Pan Szymon Sekta Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich. Pani Helena Szuster przekazała, iż planowany budżet na 2005 rok był bardzo ostrożny - wyniósł 1.500.000 zł. i na koniec czerwca br. został już wykonany. Dochody za I półrocze 2005 r. z tytułu rejestracji pojazdów, wydawania i wymiany praw jazdy wyniosły 1.571.311 zł., co stanowi 104,7% w stosunku do zakładanego planu, natomiast wpływy z tytułu wydawanych licencj zaświadczeń za wykonywanie transportu drogowego rzeczy i osób za I półrocze br. wyniosły 14.593 zł. Na tak wysokie wykonanie dochodów miało wpływ przede wszystkim dalsze sprowadzanie pojazdów z zagranicy (właściciel sprowadzonego pojazdu musi wykupić tzw. kartę pojazdu, która kosztuje 500 zł.). Następnie dodała, iż do końca sierpnia br. wpływy z rejestracji pojazdów i wydawanych praw jazdy wyniosły 2 mln. zł., a z transportu drogowego ok. 22.000 zł., natomiast jeżeli chodzi o wykonanie wydatków za I półrocze br., to wyniosło 596.149 zł. W dalszej kolejności poinformowała, że ilość pojazdów w stosunku do ilości wydawanych praw jazdy z roku na rok wzrasta. W roku bieżącym wymieniono prawie 40 tyś. praw jazdy (do wymiany pozostało jeszcze ok. 10 tyś.), a zarejestrowano ok. 37 tyś. pojazdów.

Pan Szymon Sekta przekazał, iż obecnie rzadko uczestniczy w spotkaniach Społecznej Rady Przewoźników, jednak kontakt ten nadal jest utrzymywany poprzez organizowanie spotkań z ich przedstawicielami w Starostwie Powiatowym. Następnie poinformował, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie było żadnych interwencj skarg na przewoźników. Podkreślenia wymaga dobra współpraca pomiędzy przewoźnikami, gdyż nie występuje między nimi niezdrowa konkurencja, co ma miejsce w innych powiatach.

Po wysłuchaniu informacji przedstawionych przez Panią Helenę Szuster, członkowie Komisji zwrócili uwagę na konieczność przyspieszenia realizacji prac związanych z wymianą drzwi w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych (drzwi wejściowe do Informacji) oraz wymianą oświetlenia w pomieszczeniach tego Wydziału, w celu poprawy jego funkcjonowania.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.