Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 4 października 2005 roku

Przedstawienie wstępnych informacji dot. konkursu pn. „Chrońmy Ślady Przeszłości” oraz informacji odnośnie zorganizowanego Przeglądu Amatorskich Zespołów Młodzieżowych „Żubrowisko” w Pszczynie, to tematy posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w dniu 4 października br. prowadzonego przez Przewodniczącego Pana Józefa Pabina. W Komisji uczestniczyło 6 radnych Rady Powiatu, Pani Barbara Sopot-Zembok Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Pan Dariusz Skrobol Kierownik Referatu ds. Promocj Integracji Europejskiej.
Pani Barbara Sopot-Zembok przekazała, iż dobiega końca organizowany konkurs pn. „Chrońmy ślady przeszłości”, w związku z tym Przewodniczący Komisji zaproponował, aby podczas sesji listopadowej zostały wręczone nagrody dla jego zwycięzców.
Pan Dariusz Skrobol poinformował, że w dniu 1 października br. w Starym Amfiteatrze w Pszczynie odbył się Przegląd Amatorskich Zespołów Młodzieżowych „Żubrowisko” pod hasłem „Nie piję, nie palę, nie biorę … żyję”. Organizatorem przeglądu, było Starostwo Powiatowe, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie oraz Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Główną atrakcją przeglądu, był udział szczecińskiego zespołu „POGODNO” oraz 14 zespołów młodzieżowych, które zgłosiły się do konkursu. Impreza ta miała charakter profilaktyczny, mimo to, zdarzały się przypadki picia piwa i palenia papierosów przez obecną tam młodzież. Starostwo Powiatowe, jako współorganizator tej imprezy nie miał niestety na to wpływu. W związku z powyższym Pan Dariusz Skrobol zasugerował spotkanie w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego z osobami zajmującymi się działalnością profilaktyczną, w celu wypracowania metod przeciwdziałania tym zjawiskom.
Na zakończenie posiedzenia, członkowie Komisji analizowal zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały w sprawie podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli stażystów zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Pszczyński, który będzie przedmiotem obrad sesji Rady Powiatu w dniu 19 października br.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.