Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 27.02.2007 r.

Celem posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu było omówienie tematów związanych z planowanymi zmianami kierunków kształcenia w szkołach prowadzonych przez powiat w latach 2007 – 2010 oraz analiza strateg rozwoju oświaty w powiecie, które zostały przedstawione radnym przez Krystynę Świerkot-Żmij Naczelnika Wydziału Oświaty. Wobec powyższego komisja sformułowała następujące wnioski do Zarządu Powiatu:
1)członkowie komisji wnioskują, by w prowadzonych rozmowach odnośnie komunikacji ponadlokalnej, koniecznie i w trybie pilnym uwzględnić problem komunikacyjny dotyczący uczniów szkół, którzy niejednokrotnie nie mają możliwości, by dojechać do szkół znajdujących się na terenie Powiatu Pszczyńskiego,
2)Komisja wnioskuje, by wystąpić do Marszałka Województwa Śląskiego o włączenie Powiatu Pszczyńskiego do trasy szybkiej kolei (szynobusy), z uwzględnieniem trasy do Żor i Rybnika,
3)Komisja wnioskuje, aby zwiększyć promocję szkół należących do Powiatu Pszczyńskiego poprzez:
a)prasę,
b)Internet,
c)giełdę szkół,
d)bezpośredni kontakt rodziców z doradcami zawodowymi na spotkaniach z rodzicami, po wcześniejszym uzgodnieniu tego z organem prowadzącym daną szkołą w gminie,
4)Członkowie komisji wnioskują o uaktualnienie Strateg Rozwoju Oświaty Ponadgimnazjalnej, w tym głównie kierunk specjalizacje kształcenia danej szkoły, do dnia 31 sierpnia 2007 r.
Na zakończenie posiedzenia członkowie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu wytypowali większością głosów radnego Witolda Wiktorczyka do prac w Powiatowej Radzie Sportu.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.