Pierwsze posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa

14 czerwca na pierwszym posiedzeniu w obecnej kadencji spotkała się Komisja Bezpieczeństwa i Porządku. Głównym tematem było omówienie stanu bezpieczeństwa w powiecie w pierwszych 5 miesiącach roku oraz przygotowania służb do akcji „Bezpieczne wakacje”.

Członkowie komisji bezpieczeństwa siedzą za stołem w gabinecie starosty

Posiedzenie otworzył starosta Grzegorz Wanot. Gremium tworzą m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej, nadzoru budowlanego, służb sanitarnych, prokuratury, wydziału zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele Rady i Zarządu Powiatu.

Podczas posiedzenia omówiono kwestie dotyczące m.in. stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu. Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie w pierwszych pięciu miesiącach roku wszczęła 689 postępowań przygotowawczych w sprawie przestępstw na terenie powiatu pszczyńskiego. W analogicznym okresie 2023 r. było ich 641. Jedncześnie spadła ilość zdarzeń w 7 wybranych kategoriach przestępstw, które wpływają bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa obywateli (ze 195 do 140). Na drogach powiatu pszczyńskiego doszło do 26 wypadków i 455 kolizji. Ranne zostały 34 osoby, a jedna ofiara była śmiertelna.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej podjęły na terenie powiatu łącznie 461 interwencji (74 pożary, 348 miejscowych zagrożeń i 39 alarmów fałszywych). Nastąpił prawie 12-procentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. (o 48 zdarzeń).

Dane przedstawił także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. W 2024 r. przyjęto i zweryfikowano 389 zawiadomień o rozpoczęciu budowy oraz 241 zawiadomień o zakończeniu budowy. Całkowita ilość wniosków przekazanych do inspektoratu - 2466.

Służby planują działania związane ze zbliżającymi się wakacjami. Policja będzie prowadzić kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek (taki wyjazd trzeba wcześniej zgłosić), a także kontrole miejsc wypoczynku, kąpielisk, w tym tzw. dzikich kąpielisk. W ramach profilaktyki funkcjonariusze przeprowadzają także sporą ilość spotkań w szkołach. Strażacy angażują się w akcje prewencji społecznej oraz na bieżąco opiniują wskazywane miejsca wypoczynku na zgłoszenia organizatorów. Obiekty przeznaczone na wypoczynek kontroluje także PINBud (w oparciu o udostępniony przez kuratorium wykaz obiektów).

Podczas posiedzenia poruszono również m.in. kwestię obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu pszczyńskiego. Obecnie jest to 261 osób mieszkających w zbiorowych punktach zakwaterowania.