Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komsiji w dniu 15 czerwca 2005 roku

Tematami ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu były: „Analiza realizacji zadań z zakresu sportu – imprezy organizowane lub współorganizowane przez Powiat” oraz „Analiza realizacji zadań Powiatu związanych z kulturą”. Posiedzenie prowadził Pan Józef Pabin Przewodniczący Komisji, przy udziale 6 jej członkówi. W posiedzeniu brał udział Pan Maciej Stieber – Kierownik Referatu ds. Ochrony Zdrowia i Sportu, który przekazał, że w pierwszym półroczu 2005 roku powiat pszczyński organizował lub współorganizował 21 imprez sportowych, w których uczestniczyło ponad 2 tyś. osób (dzieci, młodzieży, osób dorosłych, jak również niepełnosprawnych). Zawody miały miejsce zarówno na terenie Gminy Pszczyna, jak również na terenach innych Gmin (np. Suszec, Pawłowice i Goczałkowice). Wiele imprez odbywało się przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu. Współpraca ta układa się bardzo dobrze i polega przede wszystkim na nieodpłatnym udostępnianiu przez gminy boisk, hal sportowych pływalntp.
W następnej kolejności radny Pan Aleksander Spyra zapoznał obecnych z działalnością kulturalną na terenie powiatu, która przejawia się m.in. w organizowanych imprezach kulturalnych takich jak: spotkania folklorystyczne, „Spotkania pod Brzymem” – organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz „Mały Brzym” organizowany przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej.

W toku przeprowadzonej dyskusji Komisja zwróciła uwagę, na konieczność określenia polityki wydawniczej powiatu, w szczególności dotyczącej finansowania pszczyńskich wydawnictw kulturalnych oraz na konieczność wyróżnienia i nagrodzenia Nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pszczynie oraz uczniów tej szkoły, za przygotowanie w sali sesyjnej budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie, przy ul. 3 Maja 10 wystawy pt. „Miejsca Pamięci – 1939-1945 – NIEPOKORNI CZASÓW POGARDY”.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.