Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego
Wydział Komunikacji i Transportu
Przyjmowanie klientów w godzinach:
poniedziałki: 7.30 - 16.30,
wtorek - czwartek: 7.30 - 15.00,
piątek: 7.30 - 13.30
Czasowemu wycofaniu z dniem 31 stycznia 2022 r. podlegają zarejestrowane:
samochody osobowe w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji:
a) w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6,
b) w przypadku wystąpienia szkody istotnej.
Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje, na wniosek właściciela pojazdu lub podmiotu, organ rejestrujący właściwy do rejestracji pojazdów, wydając decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
Decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu wydaje za opłatą organ, po złożeniu przez właściciela pojazdu lub podmiot do depozytu w tym organie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.
Samochód osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
W przypadku samochodu osobowego właściciel pojazdu lub podmiot, składając wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, składa również oświadczenie, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej*. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia." Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
* Art. 81 [Rodzaje badań technicznych. Zakres obowiązku. Terminy przeprowadzenia badań] ust. 11.
Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3-5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:
1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:
(…)
b) który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 5, lub noszący ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
(…)
6) w którym w czasie badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
Art. 2. [Definicje legalne]
10a) szkoda istotna - szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia, o którym mowa w dziale II w grupach 3 i 10 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U.z 2020 r. poz. 895, 1180 i 2320).
Warunkiem dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu po jego czasowym wycofaniu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu potwierdzone w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym dopuszczenie do ruchu następuje na podstawie przedłożonego zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu.
Z uwagi, iż na okres czasowego wycofania dowód rejestracyjny i tablice są przechowywane w urzędzie w depozycie, właściciel pojazdu jest obowiązany zapewnić pojazdowi wycofanemu z ruchu postój poza drogą publiczną i strefą zamieszkania.
Pierwszy etap - aby czasowo wycofać pojazd z ruchu, należy do Wydziału Komunikacji dostarczyć następujące dokumenty:
- Dowód rejestracyjny;
- Tablice rejestracyjne;
- Kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
- Oświadczenie, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej (druk do pobrania poniżej)
KROK 1.
Jeżeli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, wybierz konkretny dzień i godzinę załatwienia sprawy w Elektronicznym Systemie Rezerwacji E-kolejka otwiera się w nowym oknie Zobacz jakie to proste! W umówionym terminie zgłoś się do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10.
UWAGA! Jeden bilet upoważnia do załatwienia jednej sprawy.
KROK 2.
Jeżeli chcesz przygotować wniosek o czasowe wycofanie z ruchu i wiesz, jak wypełnić wniosek to pobierz go poniżej. Wnioskodawca powinien posiadać ze sobą swój ważny dowód osobisty.
Jeżeli nie wiesz, jak wypełnić wniosek, nie martw się, pracownicy Wydziału Komunikacji chętnie Ci pomogą i wypełnisz wniosek bezpośrednio na stanowisku podczas rejestracji.
Opłata za czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego wynosi:
- Za uzyskanie czasowego wycofania z ruchu na okres 3 miesięcy należy wnieść opłatę w wys. 80 zł
- W przypadku wycofania pojazdu osobowego z ruchu na okres dłuższy niż 3 miesiące, ale nie dłuższy niż okres dopuszczalnego wycofania tego pojazdu z ruchu, w art. 78a ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym, opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania pojazdu z ruchu o 4 zł
Wpłat z tytułu ww. opłaty można dokonywać za pomocą karty płatniczej lub telefonu podczas załatwiania sprawy w Wydziale Komunikacji i Transportu. Można również przed wizytą w urzędzie wykonać wpłatę na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie (np. na poczcie, przelewem bankowym).
nazwa banku: Bank Spółdzielczy w Pszczynie
nr rachunku: 94 8448 0004 0006 1229 2011 0001
Potwierdzenie dokonanej opłaty należy wydrukować i dołączyć do wniosku.
Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na 2 osoby lub więcej, to przychodzą do urzędu obie osoby (lub wszyscy) lub jedna z pisemnym upoważnieniem od drugiej (od pozostałych).
Pełnomocnictwo udzielone współmałżonkowi, rodzeństwu, dziadkom czy wnukom jest zwolnione z opłaty. Od pełnomocnictwa udzielonego dalszym członkom rodziny lub osobie obcej należy wnieść opłatę skarbową w wys. 17 zł.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać za pomocą karty płatniczej albo telefonu podczas załatwiania sprawy w Wydziale Komunikacji i Transportu lub na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie (np. na poczcie, przelewem bankowym)
nazwa banku: ING Bank Śląski w Pszczynie
nr rachunku: 50 1050 1070 1000 0001 0136 6540 UWAGA! TEN RACHUNEK SŁUŻY WYŁĄCZNIE DO UISZCZANIA OPŁATY SKARBOWEJ!
Potwierdzenie dokonanej opłaty należy wydrukować i dołączyć do wniosku.
Po wycofaniu pojazdu z ruchu właściciel otrzymuje decyzję o czasowym wycofaniu z ruchu, która podlega zwrotowi w dniu przywrócenia pojazdu do ruchu.
Drugi etap - aby przywrócić pojazd do ruchu po upływie czasowego wycofania lub skrócić okresu czasowego wycofania, należy do Wydziału Komunikacji dostarczyć:
- Decyzję o czasowym wycofaniu z ruchu;
- Kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
- Zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym w przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym.
KROK 1.
Jeżeli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, wybierz konkretny dzień i godzinę załatwienia sprawy w Elektronicznym Systemie Rezerwacji E-kolejka otwiera się w nowym oknie Zobacz jakie to proste! W umówionym terminie zgłoś się do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10.
UWAGA! Jeden bilet upoważnia do załatwienia jednej sprawy.
KROK 2.
Po złożeniu kompletu dokumentów następuje „od ręki” wydanie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.
Wnioskodawca powinien posiadać ze sobą swój ważny dowód osobisty.
Zanim upłynie pełny, wnioskowany termin czasowego wycofania z ruchu, można go skrócić, składając odręcznie napisane pismo z prośbą o przywrócenie do ruchu, dołączając otrzymaną decyzję o czasowym wycofaniu z ruchu oraz zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym w przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym.
Po upływie okresu czasowego wycofania pojazdu osobowego z ruchu organ rejestrujący, na pisemny wniosek właściciela pojazdu i po dołączeniu decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, również po potwierdzeniu w centralnej ewidencji pojazdów wykonania dodatkowego badania technicznego pojazdu lub przedłożeniu przez właściciela pojazdu przedłożonego zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym w przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym, zwraca właścicielowi pojazdu dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.
W tym celu wykonania dodatkowego badania technicznego pojazdu może być konieczne uzyskanie najpierw tablic tymczasowych na dojazd na przegląd techniczny. Sprawdź, jak uzyskać tablice tymczasowe w procedurze Tablice tymczasowe.
Pliki do pobrania
- Wniosek o czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, format pliku: DOC, rozmiar: 34 KB
- Pełnomocnictwo, format pliku: DOCX, rozmiar: 16.66 KB
- Oświadczenie wymagane do złożenia wniosku o czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego - Druk nr 2B, format pliku: DOCX, rozmiar: 18.7 KB