Dzień Edukacji Narodowej: Medale i nagrody dla nauczycieli powiatowych szkół
Troje nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie otrzymało wyróżnienia za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania - Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty. Starosta Barbara Bandoła przyznała nagrody dla 27 nauczycieli i dyrektorów powiatowych szkół i placówek za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Na 31 nauczycieli wyróżnionych w tym roku z terenu bielskiej delegatury Kuratorium Oświaty Medalami Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty, aż troje jest pracownikami Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, czyli popularnej „Samochodówki”. - To niebywałe wyróżnienie dla nauczycieli, placówki i powiatu pszczyńskiego, który jest organem prowadzącym. Taka sytuacja nie zdarzyła się w naszym powiecie nigdy wcześniej - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.
Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Józefa Waliczek oraz Tadeusz Michułka. Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty trafiła do Dariusza Chromika.
Józefa Waliczek jest nauczycielką zawodowych przedmiotów fryzjerskich, współautorką innowacji pedagogicznej „Kosmetyka w wizualizacji” wprowadzonej do klas technikum usług fryzjerskich oraz głównym koordynatorem współpracy z firmami w ramach patronatu dla zawodu fryzjer. Prowadzi dodatkowe zajęcia w ramach kółka fryzjerskiego co owocuje corocznymi, ogromnymi sukcesami na konkursach fryzjerskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Tadeusz Michułka uczy zawodowych przedmiotów mechanicznych, jest współautorem innowacji pedagogicznej „Ślusarz-spawacz”, która spowodowała niesamowitą popularyzację tego zawodu. Jest także głównym koordynatorem współpracy z firmą w ramach patronatu. Dzieki dodatkowym zajęciom, jego uczniowie osiągają ogromne sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Dariusz Chromik od wielu lat jest kierownikiem warsztatów szkolnych PZS nr 1. Jako nauczyciel korzysta z nowoczesnych, często organizowanych przez siebie pomocy dydaktycznych. Dba o rozwój placówki biorąc udział w pracach przy wprowadzaniu nowych zawodów. Angażuje się w rozwijanie infrastruktury, powstawanie nowych pracowni co wiąże się z pisaniem projektów, współpracą z firmami i pozyskiwaniem patronatów dla poszczególnych zawodów. Jest współautorem i głównym koordynatorem po stronie polskiej projektu „Ready, Steady Go”, realizowanego ze szkołami z Czech, Grecji i Rumunii, polegającego na budowaniu bolidu elektrycznego i szerzeniu postaw ekologicznych.
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom powiatowych szkół i placówek za trud włożony w edukację młodego pokolenia. Nagrodami starosty pszczyńskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nagrodzonych zostało 27 nauczycieli i dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat pszczyński. Nagrodzeni są zawodowo związani z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, Powiatowym Zespołem Szkół nr 1, Powiatowym Zespołem Szkół nr 2, Zespołem Szkół nr 3 Specjalnych, Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej.
Starosta Barbara Bandoła podkreśla, jak wielką rolę w życiu każdego ucznia odgrywają nauczyciele. - Nauczyciele są przewodnikami po pasjonującym świecie wiedzy, pozwalają młodym ludziom posiąść umiejętność uczenia się, potrzebną przez całe życie, okazują tak potrzebną uwagę, wsparcie i zrozumienie. Uczą otwartości, radości życia, wyrażania uczuć i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To niezwykle odpowiedzialna i trudna misja. Bardzo dziękuję za ogromne zaangażowanie w pracę w trudnym czasie epidemii. Życzę całemu środowisku oświatowemu w powiecie pszczyńskim, by trud włożony w wychowanie młodego pokolenia spotykał się z szacunkiem nie tylko uczniów i rodziców, ale też rządzących. Praca, którą wykonujecie dzisiaj na pewno zaprocentuje w przyszłości, jest jej fundamentem - podkreśla starosta.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego