Język francuski otwiera drzwi
Język francuski to paszport do przyszłości, otwiera drzwi do świata nauki, kultury i biznesu. Doskonale wie o tym młodzież, która uczy się tego języka w szkołach na terenie powiatu pszczyńskiego, a 3 kwietnia uczestniczyła w XV Powiatowym Dniu Frankofonii, który odbył się w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Powiatowy Dzień Frankofonii gości każdego roku w innej szkole i już na stale wpisał się w obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii. I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie było gospodarzem I edycji w 2007. W tym roku gala odbyła się w tym liceum po raz czwarty.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Audelin Chappuis, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce, radca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce, Aleksandra Dyla, Śląski Kurator Oświaty, Grzegorz Wanot, starosta pszczyński, Magdalena Czarnecka, zastępca burmistrza Pszczyna oraz Renata Jankowska, prof. Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy.
W powiecie pszczyńskim francuski znalazł podatny grunt, czego najlepszym dowodem jest fakt, że dziesięć szkół - dwa licea i osiem podstawówek - uczestniczy w rozszerzonym programie nauczania języka francuskiego „Klasy frankofońskie na Śląsku”.
Audelin Chappuis, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce podkreślił, że Francja jest jednym z czołowych inwestorów w Polsce, a wiele francuskich firm napotyka trudności w znalezieniu pracowników władających językiem francuskim. - Frankofonia obejmuje około 330 milionów ludzi na świecie, co czyni język francuski istotnym narzędziem komunikacji międzynarodowej. Jest on oficjalnym językiem takich organizacji jak NATO, Unia Europejska i ONZ. Istnieje zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów, którzy mogliby pracować w firmach francuskojęzycznych - mówił.
Starosta Grzegorz Wanot zaznaczył, że młodzi ludzie dokonali strategicznego wyboru, decydując się na naukę języka francuskiego. - Francuski jest językiem roboczym wielu instytucji międzynarodowych, otwiera drzwi do świata nauki, kultury i biznesu. To język, który pozwoli podróżować, rozwijać się zawodowo i odnosić sukcesy na rynku pracy w wielu krajach - mówił starosta, kierując podziękowania do Audelin Chappuis za doskonałą współpracę między Instytutem a Liceum. „Chrobry” z dumą pełni rolę szkoły partnerskiej Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego, a także zewnętrznego ośrodka egzaminacyjnego DELF. To ogromne wyróżnienie i dowód na wysoki poziom nauczania języka francuskiego.
Młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach artystycznych, kulturowych, językowych, muzycznych i ludycznych. Integrowali się i współpracowali. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkursy plastyczne, kulinarny (na tartę), fotograficzny i model Katedry Notre Dame. Najlepszym uczniom wręczono nagrody. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży.
Celem Powiatowego Dnia Frankofonii jest promocja obszarów frankofońskich na całym świecie, a także integracja środowisk frankofońskich powiatu pszczyńskiego. Wspólne spotkanie to znakomita okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego