Powiat pszczyński - podstrona

Oświata

Problemy współczesnej młodzieży - konferencja dla wychowawców i pedagogów

Psychoterapeuta i pedagog Dariusz Pietrek podzielił się z wychowawcami klas I szkół średnich oraz szkolnymi pedagogami radami w zakresie pracy z młodzieżą, a także podjął temat profilaktyki uzależnień wśród uczniów.

konferencja

28 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się zorganizowana przez powiat pszczyński konferencja skierowana dla wychowawców klas I szkół średnich, pedagogów oraz psychologów.

Gościem był Dariusz Pietrek, psychoterapeuta i pedagog ze Śląskiego Centrum Profilaktyki w Chorzowie, zajmujący się psychoterapią indywidualną, par i małżeńską, a także psychoterapią uzależnień behawioralnych.

Starosta pszczyński, Barbara Bandoła podkreśliła, że celem spotkania jest chęć pomocy nauczycielom w pracy z młodzieżą. - Ten nowy rok szkolny jest szczególny w edukacji, ponieważ naukę w szkołach średnich rozpoczęli uczniowie 14-letni, którzy spotykają się w placówkach z uczniami znacznie starszymi. Mamy w związku z tym wiele obaw, dlatego chcemy wspomóc wychowawców w tematyce profilaktyki uzależnień wśród młodzieży oraz jeszcze bardziej zwrócić uwagę na rozwój emocjonalny młodych ludzi - mówi starosta.

Dariusz Pietrek zwracał uwagę na konsekwencję w procesie wychowawczym. - Często zapominamy o rzeczach podstawowych, oczywistych. Rodzina to jest zbiór osób, które mają wzajemną interakcję, gdzie każdy na każdego wpływa, to porządek elementów, który nie jest przypadkowy. Młodzi ludzie często chcą wyjść z tego systemu, poprzez eksperymentowanie z alkoholem, narkotykami, dopalaczami czy ucieczki z domu - mówił.

- Jeszcze do lat 90. XX wieku przeciętnie człowiek miał po osiem godzin dziennie na pracę, odpoczynek oraz na bycie razem z rodziną. Miało to niesamowicie istotny wpływ na młodych ludzi. Obecnie młodzież nie ma poczucia osadzenia w rzeczywistości rodzinnej - podkreślił Dariusz Pietrek. - Powołując się na wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Śląskim stwierdza się, że statystyczna rodzina komunikuje się w przedziale czasowym pomiędzy 13-15 minut na dobę. Mijamy się, nie rozmawiamy, bo nie mamy na to czasu. Matki rozmawiają ze swoimi dziećmi około 30 minut na dobę, a ojcowie siedem - dodał.

Poruszając temat uzależnień, Dariusz Pietrek podkreślił, że młodzi ludzie zaczynają interesować się używkami takimi jak papierosy w wieku 13 lat, natomiast alkoholem w wieku 14-15 lat. - Uzależnienie to nie jest kwestia wychowania, tylko kwestia zmiany funkcjonowania mózgu. Człowiek uzależnia się od rzeczy, które sprawiają przyjemność. Jeśli nie zostaną wprowadzone sensowne zajęcia, to z uzależnieniem od internetu i pornografii wśród młodzieży będziemy mieć ogromny problem - dodał.

Psychoterapeuta radził, że współpraca rodziców z nauczycielami, obdarzenie dziecka zaufaniem, wsparcie przy rozwijaniu talentów i brak nadmiernej opiekuńczości to klucze do poprawy relacji z młodym pokoleniem.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Przedszkolaki w urzędzie

    Starostwo Powiatowe w Pszczynie odwiedziły starszaki z Przedszkola nr 2 w Pszczynie im. Juliana Tuwima.

  • Oświata

    Ogłoszenie o konkursie

    Zarząd Powiatu Pszczyńskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie.

  • Oświata

    Język francuski otwiera drzwi

    Język francuski to paszport do przyszłości, otwiera drzwi do świata nauki, kultury i biznesu. Doskonale wie o tym młodzież, która uczy się tego języka w szkołach na terenie powiatu pszczyńskiego, a 3 kwietnia uczestniczyła w XV Powiatowym Dniu Frankofonii, który odbył się w I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.