Młodzież z PZS nr 2 w Strasburgu

24-osobowa grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wróciła z trzydniowego pobytu w Strasburgu. Ten wyjątkowy wyjazd był nagrodą za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie EUROSCOLA 2017 - konkursie wiedzy o Unii Europejskiej dedykowanym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich państw członkowskich.

Euroscola

Program Euroscola ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy, przypominanie jak ważna i krucha jest demokracji, promowanie wiedzy o Unii Europejskiej, a także pracy samego parlamentu.

To już drugie zwycięstwo PZS nr 2 w tym konkursie. Niewątpliwie największą atrakcją pobytu w Strasburgu był udział uczniów w symulowanej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w której uczestniczyli również laureaci wszystkich 28 państw członkowskich.

Wizyta w tym miejscu to znakomity sposób, by poczuć ekscytującą atmosferę największego na świecie ponadnarodowego parlamentu! Posiedzenie rozpoczęło się od przestawienia w języku angielskim, kilku zdań nt. swojej placówki. Z powodzeniem i wyjątkowym wdziękiem o naszej szkole opowiadała Wiktoria Kiełkowska. - Było to wielkie wyzwanie pomieszane z dumą, stresem i satysfakcją - relacjonowała po przyjeździe Wiktoria, dodając, że czuje się wyróżniona i szczęśliwa, że mogła przeżyć taka przygodę. W sesji udział wzięło ponad 400 uczestników.

Kolejnym punktem były obrady w międzynarodowych grupach. Młodzież debatowała nad takimi kwestiami jak: ochrona środowiska, imigracja, perspektywy młodzieży na rynku pracy, wolność słowa i pomoc dla krajów rozwijających się. Dyskusje były burzliwe, jak to w parlamencie, jednak każdej z grup udało się osiągnąć konsensus i sformułować wnioski, które następnie podlegały ocenie całego zgromadzenia.

Po sprawach poważnych nadszedł moment na chwilę rozrywki, czyli EUROGAME - quiz o UE - w którym zwycięstwo wywalczyła ekipa naszego ucznia Rafała Waleczka!

Wyjazd do Strasburga był dla uczniów nie tylko cenną lekcją na temat demokracji i spraw nurtujących współczesny świat. Był to również prawdziwy test z języka angielskiego, możliwość nawiązania nowych znajomości i zwiedzenia przepięknej Alzacji. Należy również podkreślić, że cały wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie zaangażowanie uczniów w pierwszym etapie konkursu Euroscola, jakim było nagranie filmu, który otworzył nam ścieżkę do Strasburga. Dziękujemy całej ekipie.

Opiekunki grupy: Beata Skrzypczyk i Anna Świtlik dziękują również wszystkim pozostałym uczestnikom wyjazdu. Trudno o lepszą wizytówkę naszego kraju. Kto wie, może kiedyś ktoś z nich zasiądzie w Europarlamencie w charakterze europosła…

(źródło: PZS nr 2)