Uczniowie PZS nr 2 na ścieżce sukcesu

Nowy Rok to czas podsumowań oraz Nowa Przyszłość. Jak widzi ją młodzież? O tym co było, jest i co będzie rozmawiamy z uczniami, którzy uczestniczyli w projekcie unijnym „Aktywni zdobywają doświadczenie” realizowanym w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie.

PZS nr 2

Powiatowy Zespół Szkół nr 2, to placówka, która swoją ofertę kształcenia elastycznie dopasowuje do stale zmieniającego się zapotrzebowania rynku pracy. Jedno jest niezmienne - rynek potrzebuje fachowców.
- Program kształcenia zawodowego PZS nr 2 obejmuje 16 technicznych kierunków - mówi dyrektor szkoły, Piotr Cygan. I dodaje, że w szkole multi możliwości każdy znajdzie coś dla siebie.

Przyszłość zaczyna się dziś
Ścieżka przyszłości zaczyna się w decyzjach. Po pierwsze szkoła. Karol Cieciura, uczeń IV klasy technikum informatycznego, stypendysta nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce: - Informatyka to moja pasja, którą przez ostatnie cztery lata udało mi się rozwinąć w technikum. Kończę szkołę z zawodem. Chcę iść na studia. Koledzy, którzy nie podejmą dalszego kształcenia mają pewny zawód, nie muszą się bać o przyszłość.

Europa jest bliżej niż myślisz
- Solidna edukacja i praktyka, to pakiet podstawowy, jaki otrzymują absolwenci PZS nr 2 - chwali Paweł Nycz, technik elektryk, który był na stażu w Irlandii. I przypomina: - Jest jednak spora grupa uczniów, którzy swoich sił mogli spróbować poza granicami kraju. I z tego jesteśmy dumni!

Obecnie w placówce realizowany jest projekt „Aktywni zdobywają doświadczenie”, którego wartość wynosi ponad 846 tys. zł. Całość finansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. 68 uczestników odwiedziło takie kraje jak Portugalia, Niemcy, Czechy, czy Irlandia. Ostatnia grupa wyjedzie w kwietniu 2018 r.

- Czterotygodniowy staż w pięknej Portugalii, to marzenie niejednego ucznia technikum obsługi turystycznej. Praktyka zagraniczna, to nie tylko wspaniała przygoda. To krok ośmielający nas w twierdzeniu, że w przyszłości poradzimy sobie z wykonywanym zawodem - opowiada Sandra Jacek. I dodaje: - Przełamałam barierę językową. Okazało się, że całkiem nieźle radzę sobie z angielskim.

Profesjonaliści w europejskim wymiarze

Pracodawcy potrzebują wykształconych specjalistów. Dzięki międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju zawodowego nasi uczniowie, oprócz obowiązkowej praktyki w kraju, wyjeżdżają na staż do różnych krajów Europy. Taki wyjazd to szansa, by sprawdzić siebie, swoją wiedzę oraz okazja, by doskonalić swoje umiejętności w zakresie wyuczanego zawodu. - Na stażu daliśmy z siebie wszystko, pokazaliśmy się z jak najlepszej strony - komentuje Marian Liszka, technik elektryk.

Na staż wyjechali uczniowie z kierunków: technik informatyk, technik mechatronik, technik budownictwa, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik elektryk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W kwietniu br. do Portugalii wyjedzie grupa z kierunków technik ekonomista i technik logistyk.

Pewniej w przyszłość

Staże europejskie pozwalają naszym uczniom na łatwiejszy krok w przyszłość. Nowe kwalifikacje i umiejętności rozpoznawalne na rynkach pracy w całej Europie składają się na integralny element zrównoważonego rozwoju pomiędzy edukacją a praktyką. Jako placówka oświatowa dbamy, by w przyszłości absolwenci PZS nr 2 nie musieli zmagać się z bezrobociem lub brakiem odpowiednich kompetencji.

- Zagraniczna praktyka, to wspaniała przygoda! Nie bójcie się wyjechać z Polski na miesiąc. To tylko i aż miesiąc. Miesiąc spędzony nad oceanem dał nam wiele radości, pewności siebie, nauczył otwartości światopoglądowej i tolerancji - relacjonuje Kinga Kania, uczennica technikum hotelarskiego.

Kolejne grupy uczniów wracające do kraju dzielą się swoimi wrażeniami, umiejętnościami i zdobytym doświadczeniem ze społecznością szkolną oraz środowiskiem lokalnym. Jako poświadczenie zdobytych kwalifikacji wszyscy uczestnicy otrzymują Certyfikaty potwierdzające odbytą praktykę w danym przedsiębiorstwie oraz dokument Europass-Mobilność, który potwierdza okres szkolenia w innym kraju. Uroczyste wręczenie tych dokumentów odbędzie się 10 kwietnia br. w Pszczyńskim Centrum Kultury.

Przyszłość należy do tych, którzy się na nią przygotują. Głównym zadaniem szkoły jest przygotowanie naszych uczniów, by w dorosłe życie weszli wykwalifikowani i gotowi do podjęcia pracy. - Staże europejskie, to doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej w Polsce - podsumowuje Piotr Cygan. I dodaje: - Obecnie przygotowujemy się do składania kolejnego wniosku o dofinansowanie. Trzymajcie kciuki za wygrany projekt!

(źródło: PZS nr 2)

Od września 2016 roku w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie realizowany jest projekt „Aktywni zdobywają doświadczenie” sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Projekt zakończy się w czerwcu 2018.