Język francuski otwiera drzwi na świat

28 marca w Publicznym Gimnazjum nr 1 odbyła się 11 edycja Powiatowego Dnia Frankofonii. Podczas obchodów, uczniowie z pięciu szkół z powiatu pszczyńskiego rywalizowali w licznych konkursach.

Dzień frankofoński

Celem Powiatowego Dnia Frankofonii jest promocja obszarów frankofońskich na całym świecie, a także integracja środowisk frankofońskich naszego powiatu. Język francuski jest obecny w dwóch liceach i trzech gimnazjach naszego powiatu - I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie, III LO w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 5 w Pszczynie oraz Gimnazjum Publicznym w Kryrach. Co roku obchody Powiatowego Dnia Frankofonii odbywają się w innej szkole. Tegorocznym organizatorem było Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

- Już od pięciu lat uczestniczę w Powiatowym Dniu Frankofonii i co roku ten przyjazd jest dla mnie równie emocjonujący. Gratuluję wam wyboru języka francuskiego. Jego znajomość otworzy wam drzwi do pięciu kontynentów, bo na pięciu kontynentach język francuski jest obecnych. W ponad 80 krajach świat mówi się po francusku. Dlatego znajomość tego języka będzie dla was paszportem na świat. Stworzy wam większe szanse na rynku pracy - podkreślał Franck Pezza, delegat Rządów Walonii Brukseli w Warszawie.

Podczas Powiatowego Dnia Frankofonii uczniowie z pięciu szkół rywalizowali ze sobą m.in. w konkursie na scenkę kabaretową, karaoke po francusku, przedstawienie dialogu w restauracji czy najlepszy układ taneczny do muzyki francuskojęzycznej. Zwycięzców poszczególnych konkurencji podajemy poniżej.

- konkurs na scenkę kabaretową „Un peu d'humour” - uczniowie GP w Kryrach: Michał Stebel, Zuzanna Janduda, Hanna Paszkowska, Honorata Małys i Klaudia Witała,

- konkurs „Karaoké en français” - uczniowie PG 1 w Pszczynie: Patrycja Sołtys, Magdalena Mynarska i Zofia Pławecka,

- konkurs „Dialogue au restaurant” - uczniowie PG 1 w Pszczynie: Olga Sokołowska, Magdalena Skrzypczyk i Mateusz Kościelny,

- konkurs na najlepszy układ taneczny „Alors, on danse” - uczniowie GP w Kryrach: Agata Dyrda, Marta Łazarczyk, Hanna Pustelnik, Julia Fydrych, Anna Janduda i Zuzanna Kumor,

- konkurs kulinarny „Ma tarte gourmande” - I miejsce Wiktoria Biber PG 5 w Studzionce, II miejsce Maja Jachymczyk i Mirosława Pietrzyk PG 1 w Pszczynie, III miejsce Nicola Jankowska III LO w Pszczynie oraz Julia Skórzewska PG 1 w Pszczynie,

- konkurs na przygotowanie makiety katedry Notre Dame „On construit Notre Dame de Paris - I miejsce Patrycja Fuchs I LO w Pszczynie, II miejsce Tomasz Kobaka PG 1 w Pszczynie, III miejsce Aleksandra Gajda PG 5 w Studzionce.

- konkurs na przygotowanie planu lekcji klas frankofońskich „Mon emploi du temps” - I miejsce Kamila Nowak III LO w Pszczynie

- konkurs na przygotowanie plakatu „Le week-end à Bruxelles” - I miejsce Daria Słupik GP w Kryrach, II miejsce Milena Kłeczek i Katarzyna Kiermasz PG 1 w Pszczynie, III miejsce Żaneta Cyroń i Karolina Harazin I LO w Pszczynie

- konkurs na plakat „Les règles de la classe francophone” - I miejsce Natalia Dzida i Magdalena Operchalska PG 1 w Pszczynie

- konkurs na grę „Domino - les loisirs” - I miejsce Zuzanna Wojciech I LO w Pszczynie, II miejsce Zofia Pławecka PG 1 w Pszczynie, III miejsce Natalia Kamel i Zuzanna Brachaczek PG 5 w Studzionce

- konkurs na przygotowanie flagi „Le plus beau drapeau” - I miejsce Agata Larysz III LO w Pszczynie, II miejsce Klaudia Klimczak PG 1 w Pszczynie, III miejsce Małgorzata Lebioda PG 1 w Pszczynie

- konkurs na scenkę z filmu „On apprend avec Louis de Funès” - I miejsce Zuzanna Janduda, Hanna Paszkowska, Honorata Małys i Paulina Łakota GP w Kryrach oraz Mirosława Pietrzyk, Roksana Knapczyk, Maja Jachymczyk i Filip Strażak PG 1 w Pszczynie.

Nagrodzono również uczniów szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w konkursie plastycznym „J'aime les fruits - Lubię owoce”.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Franck Pezza - delegat Rządów Walonii Brukseli w Warszawie, starosta pszczyński - Paweł Sadza, wicestarosta pszczyński - Krystian Szostak, burmistrz Pszczyny - Dariusz Skrobol, a także przedstawiciele Rządów Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii, Kuratorium Oświaty w Katowicach czy Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat nad imprezą objęli burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, starosta pszczyński, Paweł Sadza, Polskie Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur, a także Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie.