25 lat to już historia. Szkoła zaprosiła do swojej nowej bajki
Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie to szkoła wyjątkowa. Kształcenie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami to trudna praca, wymagająca wielkiego serca. A to mają nauczyciele szkoły, którzy zarażają uczniów artystycznymi pasjami. Tu uczeń czuje się ważny, wspierany i akceptowany.
Jubileusz 25-lecia Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie odbył się 10 października w pckulu. Nauczyciele i uczniowie zabrali w sentymentalną podróż.
Na widowni zasiedli uczniowie, nauczyciele, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, jednostek i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z placówką.
Dzisiejsza szkoła to 32 oddziały, 187 uczniów oraz trzydzieścioro dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju.
- Szkoła to miejsce, gdzie ważna jest przyszłość, ale bardzo ważne miejsce zajmuje również przeszłość. Najważniejsi są ludzie, którzy ją tworzą, systematycznie dbając o jej rozwój. Dzisiaj obraz szkoły jest efektem pracy wielu osób - nauczycieli, pracowników, rodziców i opiekunów uczniów, którzy oddali swój entuzjazm i serce na rzecz dzieci - mówił Grzegorz Kuczera, który jest dyrektorem szkoły od samego jej początku, czyli od 25 lat. - Życzę wszystkim i sobie byśmy za 5 lat spotkali się na kolejnym jubileuszu w poczuciu, że zrobiliśmy wszystko, by nasi uczniowie czuli się w szkole bezpiecznie i komfortowo, a absolwenci znaleźli swoje miejsce w społeczeństwie - dodał.
Jubileusz wypełniły występy muzyczno-wokalne uczniów, przygotowane przez nauczycieli: Stanisławę Kornecką-Kubską, Bernadetę Jonkisz oraz Zbigniewa Lejawkę. Wystąpił m.in. szkolny zespół „Słoneczny gospel” i „Korczakowska symfonia”. Część utworów wykonali wspólnie z wychowankami Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej.
Starosta Grzegorz Wanot wyraził ogromne uznanie dla całej społeczności szkolnej. - Gratuluję atmosfery, którą dzisiaj czuliśmy ze sceny. Pozytywna energia przenikała każde słowo i gest. Zespół Szkół nr 3 to świetna kadra, wspaniała młodzież, a wokół mnóstwo ludzi, którzy z pełnym zaangażowaniem Was wspierają. Dziękujemy kadrze za trud, zaangażowanie, ciężką, codzienną pracę, którą bardzo doceniamy. Dzieciom i młodzieży - za to, że nas uczą otwartości, wrażliwości i tolerancji. Na następne lata społeczności szkolnej życzę dużo siły i odwagi, żebyście dalej realizowali swoje marzenia i żeby ta wspaniała szkoła dalej tak pięknie się rozwijała - mówił.
Starosta szczególnie podkreślił wyjątkowe występy artystyczne uczniów i nauczycieli. - Wszyscy, którzy dzisiaj występowali mają niesamowity talent. Potrafią sprawić, że człowiek najpierw się wzrusza, a za chwilę szczerze śmieje. Taka umiejętność to prawdziwa sztuka, którą posiadają tylko wielcy artyści - zaznaczył starosta.
Jubileusz Zespołu Szkół Specjalnych był okazją do podkreślenia, jak ważną rolę placówka odgrywa w życiu lokalnej społeczności i jak wielką radość przynoszą sukcesy uczniów oraz ich artystyczne występy. Zarząd Powiatu przekazał społeczności szkolnej sprzęt muzyczny i nagłośnienie, które pozwolą rozwijać muzyczne pasje.
O tym, że dyrektor Grzegorz Kuczera jest cenionym sternikiem wśród kadry i uczniów świadczy niespodzianka, którą przygotowali współpracownicy, zapraszając na symboliczny tron króla Maciusia. Było to nawiązanie do najwyższej nagrody „Jak król Maciuś I”, którą mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej za serce, pomoc, umiejętności i starania. Dyrektor otrzymał wyróżnienia w kategoriach „Myśliciel” „Maszyna do zadań specjalnych”, „Przewodnik dusz”, „Wielbiciel sportów wszelakich”, „Człowiek orkiestra”, „Orędownik S”pokoju” oraz wyróżnienie specjalne za całokształt twórczości. Podkreślano jego kreatywność, spokój w sytuacjach kryzysowych i niezastąpione poczucie humoru. Nagrodą specjalną by portret wykonany przez Agatę, uczennicę szkoły.
Na koniec Grzegorz Kuczera wprowadził na scenę motor. - Zawsze chciałem wjechać na scenę na motorze, ale nie ma paliwa. Z historią szkoły jest trochę jak z tym motorem. Daje dużo satysfakcji i fajnych momentów, ale są też trudności, o których pamiętamy, wyciągamy wnioski, realizujemy kolejne plany. To co się do tej pory wydarzyło to już jest historia, a teraz chcemy was powitać w nowej bajce - mówił dyrektor. Finałem jubileuszu był niezapomniany występ zespołu wokalnego nauczycieli i uczniów przy udziale wychowanków POPP, którzy porwali widownię utworem „Witajcie w naszej bajce”.
Loading...
Po zmianach terytorialnych w 1999 r. powstał Powiat Pszczyński, a we wrześniu w związku z reformą wprowadzającą nowy ustrój - Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych, obejmujący Szkołę Podstawową nr 23 Specjalną oraz Publiczne Gimnazjum nr 7 Specjalne. W ten sposób przekształcona została działająca wcześniej Szkoła Podstawowa Specjalna nr 23 w Pszczynie. Dyrektorem został Grzegorz Kuczera, zaś jego zastępcą Marian Ogrodnik.
W roku szkolnym 2004/2005 nastąpiła zmiana nazwy placówki na Zespół Szkół nr 3 specjalnych w Pszczynie. Wrzesień 2009 roku zapisał się szczególnie w historii Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie. Placówce nadano imię Janusza Korczaka.
Obecnie w skład Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka wchodzą:
• Szkoła Podstawowa nr 23 Specjalna
• Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 Specjalna
• Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
• Oddział szkoły przy DPS w Pielgrzymowicach - dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
Szkoła prowadzi również Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. Nieodłączną częścią działalności placówki jest Stowarzyszenie „Razem” dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego