Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Pszczyna biła rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Pszczyna w samo południe dołączyła do akcji bicia rekordu w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dziewczyna wykonuje masaż serca, obok grupa osób.

Zadanie polegało na wykonaniu masażu serca przez jak największą liczbę osób w czasie 30 minut. Na rynku w Pszczynie w biciu rekordu uczestniczyło prawie 300 osób: uczniowie, w tym młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 i PZS nr 2 w Pszczynie, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i jednostek OSP z terenu naszego powiatu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, przedstawiciele Szpitala Joannitas w Pszczynie oraz ratownicy z Grupy Ratowniczej HKR w Pszczynie.

Akcja bicia rekordu w pierwszej pomocy zorganizowana w Pszczynie przez Sztabu #7194 działający przez pckulu rozpoczęła się prelekcją lekarzy z OAIT ze Szpitala Joannitas w Pszczynie Anny Gumoli-Kolny oraz Macieja Pękały dotyczącą resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po niej kom. Krzysztof Szukalski z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie wyjaśnił, co należy zrobić będąc świadkiem wypadku, a Sebastian Markiewicz z HKR w Pszczynie pokazał, jak prawidłowo przeprowadzić masaż serca.

- Razem nie tylko próbowaliśmy pobić rekord, ale pokazaliśmy, że pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta, a szybka i skuteczna reakcja osoby postronnej w przypadku zatrzymania krążenia jest niezwykle ważna. Pamiętajmy, dwa wdechy ratownicze i 30 uciśnięć klatki piersiowej w przypadku osoby dorosłej, może uratować czyjeś życie - mówi starosta Grzegorz Wanot, który razem z burmistrzem Pszczyny objął patronat nad wydarzeniem.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

    W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

  • Zdrowie

    W Pszczynie odbędzie Forum samorządowe dotyczące zmian w ochronie zdrowia

    Samorządowcy i zarządzający szpitalami w województwie śląskim spotkają się w Pszczynie, by w obecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócić uwagę na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali powiatowych województwa śląskiego.