W Pszczynie odbędzie Forum samorządowe dotyczące zmian w ochronie zdrowia

Samorządowcy i zarządzającymi szpitalami w województwie śląskim spotkają się w Pszczynie, by w obecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócić uwagę na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali powiatowych województwa śląskiego.

Grafika, zdjęcie ściskających się dłoni, loga,

Forum samorządowe województwa śląskiego dotyczącego zmian w ochronie zdrowia odbędzie się 25 października 2024 roku o godz. 9:00 w Pszczyńskim Centrum Kultury (Pszczyna, ul. Władysława Jagiełły 1).

Powiat Pszczyński, Gmina Pszczyna, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz Szpital Joannitas w Pszczynie zaprosiły do debaty samorządowców, którzy reprezentują organy tworzące szpitale na terenie województwa śląskiego oraz zarządzających szpitalami.

Organizatorzy podkreślają, że w czasie, kiedy reforma ochrony zdrowia nabiera tempa, konieczne jest wypracowanie wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali, w tym szpitali powiatowych, działających na terenie województwa śląskiego.

Celem Forum jest również uzyskanie od twórców reformy jasnych informacji dotyczących narzędzi, jakie daje organom tworzącym nowelizacja ustawy dotycząca ochrony zdrowia, aby móc z długofalowym pozytywnym skutkiem przeprowadzić procesy transformacji, czy odwracania piramidy świadczeń w województwie.

Podczas wydarzenia samorządowcy podpiszą list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Powołają także przedstawicieli i zwrócą się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

Swoją obecność podczas Forum potwierdził Jerzy Szafranowicz - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, a wśród zaproszonych gości są: Izabela Leszczyna -Minister Zdrowia, Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego, Marek Wójcik - Wojewoda Śląski, Filip Nowak - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Katarzyna Adamek - Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prof. dr hab. n. med. Krystian Wita - członek Zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia, starostowie i prezydenci śląskich miast.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Związku Powiatów Polskich, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Polskiej Federacji Szpitali.

Patronat medialny: Polskie Radio Katowice, TVP3 Katowice, Pless.pl, "Dziennik Zachodni", Telewizja Silesia.

Agenda „Forum samorządowego województwa śląskiego dotyczącego zmian w ochronie zdrowia: nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”

25 października 2024 r., Pszczyńskie Centrum Kultury, ul. Władysława Jagiełły 1, Pszczyna

9.00 - rozpoczęcie Forum

I panel z udziałem zaproszonych gości

9.30 - Mapy zabezpieczenia szpitalnego, zespoły publicznych zakładów opieki
zdrowotnej, powiatowe centra zdrowia, nasze szpitale - jak to pogodzić?
10.30 - Bezlitosna ekonomia - zmiany wymagają poświęceń i pieniędzy
11.30 - przerwa

II panel z udziałem samorządowców

11.45 - Cele, które należy zrealizować - dyskusja przedstawicieli organów
tworzących
12.45 - Podpisanie listu intencyjnego, powołanie Zespołu przedstawicieli
organów tworzących ds. transformacji szpitali powiatowych województwa
śląskiego oraz Zespołu ds. map zabezpieczenia szpitalnego
13.15 - podsumowanie Forum

Grafika, zdjęcie ściskających się dłoni, loga, informacje o wydarzeniu

Nadciśnienie tętnicze od A do Z. Warsztaty dla seniorów w Woli i Pszczynie

22 i 23 października Stowarzyszenie Edukacji Zdrowotnej przeprowadzi warsztaty szkoleniowe dla seniorów pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Chodzi o prewencję chorób przewlekłych, w tym przypadku nadciśnienia tętniczego. Zorganizowane zostaną w starym Ośrodku Zdrowia w Woli oraz pckulu w Pszczynie.

• Zdrowie

Bezpłatna pomoc w domach chorych

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie realizuje projekt umożliwiający mieszkańcom wszystkich gmin powiatu pszczyńskiego - Pszczyny, Goczałkowic-Zdroju, Miedźnej, Kobióra, Suszca i Pawłowic korzystanie z bezpłatnych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania ze względu na podeszły wiek, choroby lub niepełnosprawność.

• Zdrowie

Im szybciej zaczniemy się badać, tym lepiej

Życie jest w naszych rękach - tłumaczyły Amazonki z Brzeszcz podczas wykładu profilaktycznego, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Podkreślały, że regularne samobadanie piersi i jąder to jedna z metod wykrywania guzów nowotworowych.