Pierwszy w tej kadencji konwent włodarzy

Starosta Grzegorz Wanot zaprosił włodarzy wszystkich sześciu gmin na pierwsze w obecnej kadencji posiedzenie Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Było to robocze spotkanie, którego głównym celem było zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządami oraz omówienie bieżących spraw.

Samorządowcy pozują do wspólnego zdjęcia w sali sesyjnej starostwa na tle białej ścianki z zielonym logo powiatu pszczyńskiego.

W konwencie wzięli udział wszyscy włodarze gmin powiatu pszczyńskiego: Gabriela Placha - wójt Goczałkowic-Zdroju, Marcin Ryś - wójt Kobióra, Jan Słoninka - wójt gminy Miedźna, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Joanna Śmieja - wójt gminy Pawłowice, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec oraz starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Barbara Bandoła.

- Wyzwania stojące przed samorządami są coraz bardziej złożone, dlatego ważne jest, abyśmy mogli wymieniać się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać rozwiązania. Tylko poprzez współpracę możemy skutecznie stawić czoła problemom i zapewnić najlepszy rozwój naszym samorządom - mówi starosta Grzegorz Wanot.

Posiedzenie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie różnych rozwiązań wdrażanych w poszczególnych samorządach.

Samorządowcy poruszyli wiele istotnych tematów, takich jak lokalne opłaty, inwestycje infrastrukturalne, koszty za energię elektryczną, współpraca z organizacjami pozarządowymi, szkody górnicze, czy organizacja wspólnych wydarzeń.

Jedną z wiodących kwestii była kwestia komunikacji publicznej na terenie powiatu. - Ustaliliśmy, że w najbliższym czasie zorganizujemy robocze spotkanie z przedstawicielami okolicznych związków komunikacyjnych. Będziemy się zastanawiać, czy pójdziemy w kierunku utworzenia w powiecie międzygminnego związku komunikacyjnego, czy rozwijania rozwiązania, które obecnie u nas funkcjonuje, czyli zlecania w przetargu usługi operatorowi - mówi Grzegorz Wanot.

Samorządowcy omawiali także m.in. temat remontów na drogach powiatowych, problemy z finansowaniem szpitala, Krajowy Plan Odbudowy oraz trwający nabór do szkół ponadpodstawowych. W ubiegłym roku klasy ósme w powiecie pszczyńskim opuszczało ponad 1800 absolwentów, w tym - tylko 470, co jest związane z efektami reformy oświatowej. - Ósmoklasiści w ubiegły roku mieli problem, czy dostaną się do szkół. W tym roku, to szkoły mają problem, czy przyjdą do nich uczniowie, a uczniowie, czy zostaną otwarte preferowane przez nich kierunki - mówiła wicestarosta Barbara Bandoła.

Posiedzenia Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego odbywają się cyklicznie. To okazja do omówienia aktualnych problemów i podjęcia wspólnych inicjatyw.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.