Nowe markowe produkty na ziemi pszczyńskiej
Oferta Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej wzbogaciła się o kolejne 33 lokalne produkty i charakterystyczne dla naszego powiatu. Specjały wyróżnione certyfikatem będzie można poznać w najbliższy weekend podczas Jarmarku Wielkanocnego w pszczyńskim skansenie.
W sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa odbyło się spotkanie z udziałem producentów, którzy przeszli pozytywnie proces certyfikacji lokalnych produktów w ramach III naboru wniosków do Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Głównym punktem było podsumowanie certyfikacji oraz podpisanie umów na używanie znaku jakości. Wcześniej - przez kilka tygodni komisja certyfikacyjna poddawała zgłoszone produkty analizie - zarówno ich skład surowcowy, pochodzenie, wytwarzanie według tradycyjnych receptur, to czy są wyrabiane ręcznie oraz ich szczególne walory.
Podpisy na umowach na używanie znaku jakości złożyli producenci, którzy przeszli pomyślnie certyfikację oraz wicestarosta Damian Cieszewski i członek Zarządu Powiatu Grzegorz Nogły, reprezentujący Powiat Pszczyński, czyli koordynatora marki. Do marki dołączyło 9 nowych producentów, a 10 z wcześniejszych edycji uzyskało znak jakości dla kolejnych swoich produktów. Tym samym grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy już 32 producentów. To zarówno rolnicy, pszczelarze, koła gospodyń wiejskich, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. W trzech naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie ponad 90 produktom lub grupom produktów.
Wśród 33 nowych markowych produktów znalazły się m.in. smalec domowy, wołowina w słoiku, świeża wołowina, czosnek konfitowany, ogórki kiszone, nalewka z pigwowca, syrop malinowy, masło, makarony, miody, sery, olejek sosnowy, słonecznik bulwiasty czy pierzga i pyłek w miodzie wielokwiatowym, świeczki z wosku pszczelego oraz koronka pszczyńska. Nowi producenci lokalnej marki to: Gospodarstwo Rolne Ewelina i Waldemar Nogły z Mizerowa, Gospodarstwo Rolne Kamila i Krzysztof Mocek z Pszczyny, Gospodarstwo Bukowscy - Jarzyny spod Pszczyny z Rudołtowic, Książęca Tradycja sp. z o.o. z Pszczyny, Józef Przybyła z Pszczyny, Anna Hanslik z Brzeźc, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Pszczyny, Kamila Wielewska "Nudel Ula" z Rudołtowic oraz Gospodarstwo Rolne Robert Spyra z Pszczyny.
Certyfikat przyznawany jest na dwa lata, dlatego producenci, którzy otrzymali znak jakości dwa lata temu starali się o ponowny certyfikat.
Produkty zostaną oznakowane znakiem marki - symbolem róży pszczyńskiej, która znajdowała się na strojach ludowych, np. zapaskach. To typowy element haftu, który występuje tylko na ziemi pszczyńskiej. Certyfikat przyznawany jest na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia. Producenci zobowiązali się do przestrzegania zasad używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej i ciągłego spełniania kryteriów zadeklarowanych we wniosku o przyznanie marki.
- Mamy przekonanie, że lokalna marka jest siłą napędową lokalnych produktów. Dzięki niej wspieramy lokalnych producentów, którzy produkują w sposób zdrowy i prosty. Mamy informacje, że lokalna marka pomogła w codziennym życiu, że pojawiły się nowe możliwości, a ze swoimi produktami nasi producenci wyszli na zewnątrz. Cieszymy się, że możemy wspierać naszych kreatywnych, pomysłowych mieszkańców - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który wspólnie z Grzegorzem Cempurą kilka lat temu postanowił wdrożyć to rozwiązanie w powiecie pszczyńskim.
W najbliższy weekend 23 i 24 marca w godzinach od 12.00 do 18.00 lokalni producenci wyróżnieni certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej oferować będą certyfikowane produkty oraz wszystko to, co potrzebne jest na zbliżające się Święta Wielkanocne. To jedyny taki jarmark, bo oferuje wyłącznie lokalne, zdrowe i wysokiej jakości produkty. Program Jarmarku dostępny jest na stronie powiatu. W niedzielę o godz. 16.00 zostaną oficjalne wręczone certyfikaty nowym producentom.
Warto dodać, że końcem lutego Urząd Unii Europejskiej Ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante wydał pozytywną decyzję o rejestracji znaku marki. Tym samym logo Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej stało się znakiem towarowym zastrzeżonym na terenie UE.
Celem marki jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, ludzi zaangażowanych w rozwój regionu oraz promowanie walorów ziemi pszczyńskiej.
Produkty i grupy produktów, wyróżnione Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej podczas III certyfikacji
- Smalec domowy - Gospodarstwo Rolne E. W. Nogły, Mizerów
- Wołowina w słoiku - Gospodarstwo Rolne E. W. Nogły, Mizerów
- Świeża wołowina - Gospodarstwo Rolne E. W. Nogły, Mizerów
- Pszczyński knobloch (czosnek konfitowany) - Gospodarstwo Rolne Kamila, Krzysztof Mocek, Pszczyna
- Pierzga w miodzie wielokwiatowym - Pasieka Tomala, Pielgrzymowice
- Pyłek w miodzie wielokwiatowym - Pasieka Tomala, Pielgrzymowice
- Świeczki z wosku pszczelego - Pasieka Tomala, Pielgrzymowice
- Wiślańska bania wytrawnie - Zyta Błąkała (Farma Różnorodności), Wisła Wielka
- Wiślański słonecznik bulwiasty - Zyta Błąkała (Farma Różnorodności), Wisła Wielka
- Olejek sosnowy z puszczy pszczyńskiej - Lawenda pod lasem Anna Mazur, Studzienice
- Syrop lawendowo-melisowy - Lawenda pod lasem Anna Mazur, Studzienice
- Ogórki kiszone - Gospodarstwo Bukowscy - Jarzyny spod Pszczyny, Rudołtowice
- Piwo rzemieślnicze Brovar 16 - Pszczyńskie Piwo Konopne - Grupa Kozioł sp. z o.o., Pszczyna
- Pszczyńska nalewka z pigwowca - Książęca Tradycja sp. z o.o., Pszczyna
- Pszczyński krupnik Frickego - Książęca Tradycja sp. z o.o., Pszczyna
- Syrop z pigwowca - nektar ziemi pszczyńskiej - Józef Przybyła, Pszczyna
- Miód z rokitnikiem i melisą - Pasieka św. Ambrożego, Wola
- Miód z kwiatem i owocem czarnego bzu - Pasieka św. Ambrożego, Wola
- Syrop malinowy z cukrem Hans - Anna Hanslik, Brzeźce
- Sok malinowy bez cukru Hans - Anna Hanslik, Brzeźce
- Konfitura z borówki amerykańskiej bez cukru Hans - Anna Hanslik, Brzeźce
- Masło klarowane - Górzańskie Złoto - Góra Sera, Góra
- Masło - Górzański Półfontek - Góra Sera, Góra
- Masło tradycyjne pszczyńskie - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Pszczyna
- Ser w oleju - Gospodarstwo Przewoźnikówka, Pielgrzymowice
- Makaron nitka z marchewką - Kamila Wielewska (Nudel Ula), Rudołtowice
- Makaron pszenny gruba nitka - Kamila Wielewska (Nudel Ula), Rudołtowice
- Miód spadziowy - Pasieka Frysz, Pawłowice
- Miód lipowo-spadziowy, Pasieka Frysz, Pawłowice
- Miód akacjowo-spadziowy, Pasieka Frysz, Pawłowice
- Czosnek ze starej wsi - Gospodarstwo Rolne Robert Spyra, Pszczyna
- Koronka pszczyńska - „czepiec” - Bożena Rokita, Goczałkowice-Zdrój
- Kozia fetka z Pawłowic - "Kozia Rodzinka" Gospodarstwo Rolne Krzysztof Gałuszka, Pawłowice
Ponowny certyfikat, po upływie dwóch lat od poprzedniej certyfikacji otrzymały: mydła konopne fimy BeEco Dobre z Natury Beata Marekwia z Piasku; sery, jogurt i mleko Gospodarstwa Rolnego Kozia Rodzinka Krzysztof Gałuszka z Pawłowic, rękodzieło (czepidło) Bożeny Rokity z Goczałkowic-Zdroju, sery z Gospodarstwa Rolnego Przewoźnikówka z Pielgrzymowic, borowina i solanka z goczałkowickiego Uzdrowiska, miody Pasieki św. Ambrożego z Woli oraz produkty z lawendy (woreczki z lawendą) gospodarstwa rolnego Lawenda pod lasem Anna Mazur ze Studzienic, modro kapusta RiM s.c. z Poręby, kopa pszczyńska oraz danie - rolada śląska z kluskami i modro kapusta z Zacisza Restauracji z Tradycjami Marek Ryguła z Brzeźć, kopa pszczyńska oraz gęsina w słoju i pasztet z gęsiną w słoju z Koła Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach, Pszczyńskie Grzybki oraz jaja z Gospodarstwa Rolnego Sylwia i Leszek Szczotka z Ćwiklic, chleb z łopaty z Piekarni-Cukierni "Brzęczek" z Pszczyny.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego