Można składać wnioski o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej niebawem wzbogaci się o kolejne produkty. Rusza trzeci nabór wniosków o przyznanie certyfikatu wyrobom tradycyjnym, naturalnym, wytwarzanym rękami producentów. Wnioski można składać do 5 stycznia 2024 roku.
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej oferuje to, co najlepsze i autentyczne z naszego regionu - jedzenie, naturalne produkty spożywcze oraz rękodzieło wykonane przez lokalnych wytwórców. Jej celem jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, ludzi zaangażowanych w rozwój regionu oraz promowanie walorów ziemi pszczyńskiej.
Pszczyńska róża to znak jakości i symbol Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. To potwierdzenie, że dany produkt pochodzi z powiatu pszczyńskiego, powstał z miejscowych surowców, jest przyjazny środowisku naturalnemu. Decydując się przejść proces certyfikacji, producenci muszą spełnić kryteria i poddać się ocenie komisji certyfikacyjnej, w skład której wchodzą lokalni twórcy i producenci oraz przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.
Obecnie grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy 23 podmioty. To zarówno rolnicy, pszczelarze, koła gospodyń wiejskich, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. W dwóch naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie 60 produktom lub grupom produktów. Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński.
Wicestarosta Damian Cieszewski podkreśla, że powiat pszczyński kipi unikalnością, bogactwem tradycji i wyjątkowymi produktami, a Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej pokazała je większej liczbie mieszkańców i turystów. - Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej przyciąga uwagę, pokazując, że nasza ziemia to miejsce, gdzie tradycja i nowoczesność łączą się w unikalny sposób. Na ostatnim spotkaniu komisji certyfikacyjnej postanowiliśmy wprowadzić kilka zmian dotyczących zasad przyznawania i używania znaku jakości - mówi wicestarosta Damian Cieszewski. I dodaje, że wyróżnione produkty zyskują nie tylko prestiżową statuetkę z logiem marki - różą pszczyńską, ale też wsparcie w promocji i marketingu.
Produkty ze znakiem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, promowane są w katalogu oraz podczas wydarzeń kulturalnych i promocyjnych. Powstała także specjalna strona internetowa i profil w mediach społecznościowych. W różnych lokalizacjach na terenie powiatu pszczyńskiego pojawiły się sklepiki Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej m.in. w pszczyńskim skansenie i Starej Pijalni w Goczałkowicach, a w wakacje na terenie goczałkowickiego uzdrowiska organizowane były Bazarki, gdzie lokalni producenci oferowali produkty wyróżnione „pszczyńską różą”.
Nabór wniosków o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
Zapraszamy wszystkich lokalnych producentów, wytwarzających produkty na terenie powiatu pszczyńskiego do składania wniosków o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej dla swoich wyrobów.
Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej można otrzymać, jeśli Wnioskodawca oraz produkty spełniają kryteria certyfikacyjne zawarte w zał. nr 1 Zasad przyznawania i używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.
Wnioski (zał. nr 2, zał. nr 3 lub zał. nr 4 Zasad przyznawania i używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej) wraz z wymaganymi załącznikami należy składać od 22 listopada 2023 do 5 stycznia 2024 roku (decyduje data wpływu wniosku) elektronicznie na adres e-mail: wnioski@powiat.pszczyna.pl lub dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Pszczynie (ul. 3 Maja 10, 43-200 Pszczyna, Wydział Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej - pokój nr 7).
Wszystkie dokumenty można pobrać poniżej lub otrzymać w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, w Wydziale Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej (pokój nr 7). Dodatkowe informacje związane z naborem można uzyskać pod numerem telefonu (32) 449 23 63.
Zmiana zasad przyznawania i używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
Od dnia 21 listopada 2023 roku obowiązują nowe Zasady przyznawania i używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. W dokumencie wprowadzono następujące zmiany:
- wnioskodawca może złożyć w jednym naborze - poza wnioskami o ponowne przyznanie marki - maksymalnie 3 wnioski,
- wniosek o przyznanie lokalnej marki ma dotyczyć jednego, konkretnie określonego produktu,
- produkt (poza spełnieniem kryteriów obowiązkowych) musi uzyskać minimum 11 pkt (w przypadku produktów certyfikowanych w 2022 i 2023 roku w ramach I i II naboru wniosków - 9 pkt),
- kryterium „Produkt z miejscowych surowców” - żywność powinna w tej części uzyskać minimum 3 punkty (w przypadku produktów certyfikowanych w 2022 i 2023 roku w ramach I i II naboru wniosków obowiązują w tej części wcześniejsze wymagania).
Pliki do pobrania
Zasady przyznawania i używania Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 36.62 KB
Załącznik nr 1 - Kryteria certyfikacji w ramach Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 39.01 KB
Załącznik nr 2 - Wniosek o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 39.19 KB
Załącznik nr 3 - Wniosek o ponowne przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 30.37 KB
Załącznik nr 4 - Wniosek o honorowe przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 29.84 KB
Załącznik nr 5 - Wzór umowy o używaniu Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOC, rozmiar: 81 KB
Załącznik nr 6 - Wzór certyfikatu nadania lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: DOCX, rozmiar: 79.22 KB
Załącznik nr 7 - Księga identyfikacji wizualnej znaku Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, format pliku: PDF, rozmiar: 8.65 MB
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego