Powiat pszczyński - podstrona

Oświata

Język francuski trafił na podatny grunt

Sylvie Maury, przedstawicielka ambasady Francji odwiedziła pszczyńskie szkoły, które uczestniczą w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku”. Spotkała się także z wicestarostą Damianem Cieszewskim.

Cztery kobiety i mężczyzna stoją na tle flag.

Attachée ds. współpracy językowej w Instytucie Francuskim spotkała się z dyrekcją, nauczycielami i uczniami I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, w którym od kilkunastu lat realizowany jest projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku, czyli rozszerzony program języka francuskiego.

Sylvie Maury przyznała, że przebywa w Polsce od 2020 roku i od początku dużo słyszy na temat sieci szkół frankofońskich na Śląsku. - To bardzo unikalna sprawa, nie widziałam takiego projektu w innych regionach, dlatego postawiłam zobaczyć, jak to robicie tutaj, w powiecie pszczyńskim. Liczba szkół z językiem francuskim rozszerzonym robi wrażenie i chcielibyśmy, aby było tak w każdym miejscu w Polsce - mówiła przedstawicielka Ambasady Francji.

- Język francuski był w naszej szkole jeszcze przed przystąpieniem do projektu Klas Frankofońskich na Śląsku. Trafił tu na bardzo dobry grunt - mamy zaangażowanych nauczycieli, przekonanych do takich zajęć dyrektorów i młodzież, która chce się uczyć języka francuskiego. Zależy nam, żeby młodzi ludzie sami mogli wybrać, którego języka chcą się uczyć na poziomie rozszerzonym - mówił wicestarosta Damian Cieszewski. Pszczyński dofinansowuje rozszerzone godziny języków obcych w prowadzonych przez siebie szkołach.

Celem wizyty przedstawicielki ambasady było również spotkanie z nauczycielami języka francuskiego, by poznać ich potrzeby, np. w zakresie nawiązania kontaktów i partnerstwa z francuskimi szkołami. Rozmawiano także o programach wymiany uczniowskiej.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Podnoszą umiejętności na zagranicznych kursach zawodowych

    W ramach czwartej edycji projektu "Bilet do kariery", kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie uczestniczyła w zagranicznym szkoleniu zawodowym w Portugalii, realizowanym w ramach akredytacji Erasmusa.

  • Oświata

    Zrównoważony rozwój w edukacji

    18 listopada odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zrównoważony rozwój w edukacji - działania w myśl Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM” na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.