Z młodzieżą o Marszu Śmierci
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego w ramach projektu „Prawda o Auschwitz” wzięli udział w wykładzie pt. „Marsz Śmierci” więźniów KL Auschwitz na ziemi pszczyńskiej.

Wykład pt. „Marsz Śmierci” więźniów KL Auschwitz na ziemi pszczyńskiej poprowadził dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. - Chciałbym, aby uczniowie zapamiętali, że na ziemi pszczyńskiej rozegrały się dramaty tysięcy ludzi. Jednocześnie, żeby nie zapomnieli, że na tej ziemi wielu mieszkańców zostało postawionych przed życiowym egzaminem z człowieczeństwa - mówi dr Jacek Lachendro. - Młodzi ludzi mogą być dumni ze swoich przodków, którzy w godzinie próby wykazali się wspaniałą postawą udzielając więźniom pomocy - dodał historyk.
Uczniowie wchodząc na wykład mogli zobaczyć wystawę „Marsz Śmierci, Pszczyńscy Sprawiedliwi” upamiętniającą lokalnych bohaterów, którzy podczas Marszu Śmierci ratowali więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy jest nauczyciel historii Stanisław Janosz, nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.
Wykład nt. „Marszu Śmierci” na ziemi pszczyńskiej został zorganizowany w ramach projektu „Prawda o Auschwitz”, do którego Powiat Pszczyński zaprosił uczniów i nauczycieli historii ze szkół ponadpodstawowych z naszego terenu. Pomysł stworzenia projektu zrodził się po włamaniu na wykład Sławomira Pastuszki młodego historyka z Pszczyny o ofiarach Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Na wydarzenie prowadzone w formule online wdarło się kilkunastu młodych ludzi, którzy kierowali obraźliwe komentarze wobec prowadzącego i słuchaczy oraz włączyli nagranie z przemówieniem Hitlera.
Do tej pory w ramach projektu jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich „Pollin" w Warszawie, spacerowali po Pszczynie śladami jej żydowskich mieszkańców ze Sławomirem Pastuszką oraz wzięli udział w warsztatach na temat wielokulturowości ziemi pszczyńskiej prowadzonych przez dr Urszulę Chrobok-Sztoler. W ramach projektu planowanych jest kilkanaście przedsięwzięć.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego