Inność jest wartościowa. Z młodzieżą o wielokulturowości
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego wzięli udział w warsztatach na temat wielokulturowości ziemi pszczyńskiej przeprowadzonych w ramach projektu „Prawda o Auschwitz”.

W pszczyńskim starostwie w wydarzeniu wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Religi w Gilowicach, III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Warsztaty poprowadziła dr Urszula Chrobok-Sztoler.
Zadaniem uczniów podzielonych na pięć kilkuosobowych grup było opracowanie odpowiedzi na wylosowane zagadnienia, a następnie omówienie ich z pozostałymi uczestnikami warsztatów. - Warto uświadomić młodzieży, że jakakolwiek inność, która kiedyś była, bądź będzie, jest wartościowa. Wybrałam pięć postaci - czeskiego świętego Żabiego Kraju Jana Nepomucena, prawie pszczyńskiego „Fausta” Johanna Christiana Ruberga, książęcego archiwistę Ezechiela Ziviera, księcia von Pless Jana Henryka XI Hochberga oraz społeczność ewangelicką - mówi dr Urszula Chrobok-Sztoler, nauczycielka historii.
Warsztaty na temat wielokulturowości ziemi pszczyńskiej zostały zorganizowane w ramach projektu „Prawda o Auschwitz”, do którego Powiat Pszczyński zaprosił uczniów i nauczycieli historii ze wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego terenu. - Musimy zastanowić się, co działo się w czasie II wojny światowej, co spowodowało ten kataklizm i jakie były jego skutki. Takie rzeczy nie powinny się powtarzać, takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. To nie wzięło się znikąd, były procesy, które do tego doprowadziły, stąd zależy nam, aby o tym rozmawiać - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Pomysł stworzenia projektu „Prawda o Auschwitz” zrodził się po włamaniu na wykład o ofiarach Marszu Śmierci na ziemi pszczyńskiej. Na wydarzenie prowadzone w formule online przez Sławomira Pastuszkę, młodego historyka z Pszczyny wdarło się kilkunastu młodych ludzi, którzy kierowali obraźliwe komentarze wobec prowadzącego i słuchaczy oraz włączyli nagranie z przemówieniem Hitlera.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego