„Samochodówka” w projekcie o stanie wojennym
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie biorą udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy”. Organizatorem projektu jest Śląski Kurator Oświaty.

Najważniejszym celem projektu skierowanego do uczniów z województwa śląskiego jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Organizatorzy i partnerzy projektu przygotowali działania do zrealizowania w placówkach oświatowych.
W PZS nr 1 w Pszczynie odbył się pokaz filmu „Nie zabierajcie mamy”. Uczniowie poznali nieopowiedziane do tej pory historie działaczek „Solidarności” - kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie stanu wojennego oraz wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek. O zdarzeniach, które „obudziły ducha wolności” uczniowie dowiedzieli się podczas prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz wykładu „Odkrywamy historię Solidarności”.
Przygotowanie szkolnego kącika patriotyczno-historycznego „40 lat po stanie wojennym” i zamieszczenie na stronie internetowej szkoły wystawy fotograficznej było kolejnym zadaniem w ramach realizacji projektu. Międzypokoleniowe spotkanie przybliżyło uczniom nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Podbeskidzia.
W ramach przygotowań do konkursu literacko-plastycznego „Tropiciele historii” młodzież aktywnie poszukiwała „Ludzi Solidarności” z rodzinnych stron. Z odnalezionymi świadkami wydarzeń przeprowadzono wywiady. Uczestnicy konkursu przygotowali kartki do albumu z biogramami świadków wydarzeń stanu wojennego w Polsce w latach 1981-1983.
(źródło: PZS nr 1 w Pszczynie)
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego