Szkoła uczy, jak być wartościowym człowiekiem
Uczniowie i nauczyciele „Chrobrego” świętowali dzisiaj 276-lecie szkoły. Z tej okazji w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa oraz szkolnej auli odbyły się liczne wykłady. Odbył się także konkurs z wiedzy o historii szkoły i jej patronie.
.jpg)
I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie to jedna z najstarszych szkół w Polsce. Nawiązuje do tradycji założonej w 1742 r. przez hrabiego Erdmanna von Promnitz wyznaniowej szkoły ewangelickiej. Do tej szkoły w okresie międzywojennym uczęszczali młodzi arystokraci, wśród uczniów znaleźli się m.in: Potocki, Sapieha, Poniatowski, Zamoyski, Czetwertyński.
- To wspaniały dzień, świętujemy 276 lat naszej szkoły. Zapisujemy kolejną kartę w jej historii, wzbogacamy kroniki, których mamy bardzo dużo. Ten dzień obfituje w wykłady, bardzo przydatne zwłaszcza klasom trzecim. Kiedy wrócicie tutaj po latach, zobaczycie, jak dużo tutaj się zmienia - mówiła dyrektor szkoły Renata Dyrda.
Starosta Barbara Bandoła przytoczyła słowa Cypriana Kamila Norwida ,,przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”. - Wy jesteście spadkobiercami tej pięknej tradycji i myślę, że to jest miejsce, które mocno was zakorzeni i da mocny filar do tego, żebyście byli wartościowymi ludźmi. Życzę, żebyście w każdym miejscu, gdzie znajdziecie się w życiu, mogli mówić „wszystkie moje drogi prowadzą do domu i do mojej szkoły”. Dzisiejsze wykłady to piękny sposób świętowania poprzez zakorzenianie się również w wiedzy i myśli humanistycznej - podkreślała Barbara Bandoła.
Program obchodów święta szkoły obfitował w liczne wykłady. Uczniowie mogli posłuchać m.in. ks. dr. Leszka Łysienia, który mówił o Ojczyźnie, prof. Heskiej Kwaśniewicz w wykładzie pt. „Zofii Kossak drogi do wolności”, prof. Anny Węgrzyniak („Gawęda o Herbercie”) czy dr. Zdzisława Pogody („Polska szkoła matematyczna”). Odbyło się także spotkanie z Anną Fenby Taylor, wnuczką Zofii Kossak.
W sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa odbył się także konkurs dla klas pierwszych z historii szkoły i jej patrona.