Warto się uczyć w "Samochodówce"

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 odwiedziło ponad 200 gimnazjalistów. Młodzież miała okazję w niecodzienny sposób zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły podczas Dnia Otwartego.

dzień otwarty pzs1

Dni otwarte szkół to idealna okazja dla gimnazjalistów, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, do zapoznania się z ofertami konkretnych placówek. 13 marca w swoje szeregi zapraszali uczniowie i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Każda grupa gimnazjalistów, która odwiedziła w tym dniu szkołę, mogła zmierzyć się z niecodziennym zadaniem. Cały budynek warsztatów przy ul. Zamenhofa przemieniono w escape room. Młodzież musiała wykazać się dużym sprytem, by w ciągu 20 minut przejść wszystkie etapy i rozwiązać przygotowane zagadki. Łącznie z zadaniem zmierzyło się ponad 200 trzecioklasistów szkół gimnazjalnych.

Na dniu otwartym podpisano też kolejną umowę patronacką, tym razem w zawodzie ślusarz-spawacz z Zakładem Wyrobów Metalowych Strumet Sp. z.o.o. Umowę z nowym patronem podpisali starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz Teresa Wojtanowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1.

- Szkoła samochodowa dziś, to zupełnie inna szkoła niż kilkanaście lat temu. To zasługa uczniów i nauczycieli, którzy są wizytówką placówki. Widać to po bardzo dobrych opiniach wśród pracodawców, którzy są naszymi partnerami. Uczniowie i nauczyciele swoją pracą pokazują, że warto z tą szkołą współpracować - mówi starosta Paweł Sadza.

„Samochodówka” oferuje przede wszystkim możliwość zdobycia konkretnego fachu, m.in. elektryka, ślusarza czy mechanika. W tym roku wprowadzono także aż dwa nowe zawody - magazynier-logistyk i technik robót wykończeniowych w budownictwie. - W zeszłym tygodniu wpłynęły w tej sprawie pozytywne opinie z Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, z czego jesteśmy szczególnie dumni - mówi Teresa Wojtanowicz, dyrektor szkoły. - Wszystkie zawody w naszej ofercie należą do zawodów deficytowych lub zawodów stabilnych. To znaczy, że nie ma nas w zawodach nadwyżkowych, a co za tym idzie, nasi absolwenci mają duże szanse na zdobycie zatrudnia - podkreśla.