Środowisko

Ostrzeżenie o burzach

IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie 1. stopnia o burzach dla powiatu pszczyńskiego. Wydane zostało również ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/1

Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu): powiaty: bielski(107), Bielsko-Biała(106), cieszyński(109), pszczyński(98), żywiecki(111)

Ważność: od godz. 12:00 dnia 02.08.2024 do godz. 20:00 dnia 02.08.2024

Prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Do pobrania:
Ostrzeżenie meteorologiczne nr 215 - burze, format pliku: PDF, rozmiar: 274.89 KB

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 344

Data i godzina wydania: 02.08.2024 - godz. 08:26
Nazwa biura prognoz hydrologicznych: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody
Stopień: 1

Ważność: od godz. 12:00 dnia 02.08.2024 do godz. 22:00 dnia 02.08.2024

Obszar: Zlewnie Małej Wisły, Soły (śląskie)

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Ostrzeżenie o gęstej mgle

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, stopnia 1.

Ostrzeżenie o gęstej mgle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, st. 1.

Nowe nasadzenia z okazji Światowego Dnia Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, starosta Grzegorz Wanot z dyrekcją szpitala i społecznikami w zakątku terapeutycznym Szpitala Joannitas w Pszczynie posadzili nowe drzewa.