Wyniki matury w „Chrobrym” lepsze niż w kraju

W tym tygodniu maturzyści dowiedzieli się, jak poszedł ich egzamin dojrzałości, który napisali w maju. W powiecie pszczyńskim najlepsze średnie wyniki z przedmiotów podstawowych na maturze osiągnęli absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Maturzystki we wspólnym zdjęciu w auli Chrobrego.

Z egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym, uczniowie „Chrobrego” uzyskali średnią wynoszącą 76,81% z języka polskiego, 79,23% z matematyki i  92,87% z języka angielskiego. To najwyższe średnie wyniki w powiecie pszczyńskim. Dla porównania, średnia krajowa z tych przedmiotów wynosi kolejno 61%, 63% i 78%. - Nasi tegoroczni absolwenci osiągnęli również wysokie wyniki na poziomie rozszerzonym z wiedzy o społeczeństwie, historii, języka polskiego i angielskiego - mówi Renata Dyrda, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

- Każdy obowiązkowo zdawał maturę z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Tegoroczni maturzyści musieli również przystąpić do przynajmniej jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i obcego - mówi wicestarosta Damian Cieszewski. W przypadku przedmiotu dodatkowego, aby zdać maturę, nie było konieczne uzyskanie 30%.

Tegoroczną maturę w całej Polsce zdawało ponad 245 tys. uczniów. Według informacji podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, egzamin dojrzałości zdało 84,1% maturzystów. Wśród pozostałych zdających w maju - 10,4% nie zaliczyło tylko jednego przedmiotu, co daje im prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu, a 5,5% musi czekać na kolejną szansę do maja przyszłego roku.

Wg danych OKE w Jaworznie w „Chrobrym” do egzaminu maturalnego podeszło 129 maturzystów, świadectwo dojrzałości otrzymało 127 absolwentów. Zdawalność wyniosła - 98,45% - była wyższa od tej w kraju (84,1%) i województwie śląskim (84,4%), a przy tym najwyższa w powiecie pszczyńskim. W powiatowych szkołach lepsza zdawalność niż w kraju była również w Technikum nr 3 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, gdzie maturę zdało 84,4% osób.

Tegorocznym maturzystom gratuluje starosta Grzegorz Wanot. - W naszym powiecie mamy bardzo zdolną młodzież, a wyniki maturalne tylko to potwierdzają. Wszystkim maturzystom życzę wytrwałości w realizacji postawionych sobie celów - mówi starosta.