Środowisko

Ostrzeżenie o burzach oraz gwałtownych wzrostach stanów wody

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie 1. stopnia o burzach dla powiatu pszczyńskiego. Obowiązuje również ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/1

Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu) powiaty: bielski(82), Bielsko-Biała(81), cieszyński(84), Jastrzębie-Zdrój(70), pszczyński(74), raciborski(70), rybnicki(69), Rybnik(69), wodzisławski(70), Żory(69), żywiecki(87)

Ważność od godz. 14:00 dnia 26.06.2024 do godz. 24:00 dnia 26.06.2024

Prawdopodobieństwo 80%

Przebieg Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 248

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody

Stopień: 1

Ważność: od godz. 14:00 dnia 26.06.2024 do godz. 02:00 dnia 27.06.2024

Obszar: zlewnie: Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby, górnego oraz środkowego Dunajca, Czarnej Orawy, Ropy, Wisłoki do ujścia Jasiołki, Wisłoka, Sanu do ujścia Osławy, Strwiąża (małopolskie, podkarpackie, śląskie)

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska:
75%

Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Do pobrania:
Ostrzeżenie meteo nr 153 - burze, format pliku: PDF, rozmiar: 396.65 KB