Uczniowie i nauczyciele podsumowali swoje staże w Hiszpanii

W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie odbyło się spotkanie podsumowujące projekty realizowane wiosną w ramach Erasmusa przez uczniów i nauczycieli w hiszpańskich przedsiębiorstwach.

Uczniowie we wspólnym zdjęciu w auli szkolnej.

Podczas prezentacji młodzież opowiadała o doświadczeniach zdobytych w Alicante, a nauczyciele - w hiszpańskiej Granadzie. Wszystkiemu przysłuchiwała się wicestarosta Barbara Bandoła. W spotkaniu uczestniczyła również dyrekcja, nauczyciele i uczniowie pszczyńskiej „Samochodówki”.

W marcu 20 uczniów w Alicante spędziło dwa tygodnie pracując w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Wśród uczestników unijnego projektu znalazła się młodzież kształcąca się w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji, którzy podczas spotkania przedstawili prezentacje o swoich stażach, ale również fryzjer, ślusarz, technik programista, technik usług fryzjerskich oraz sprzedawca.

- Staż jest świetną opcją, aby sprawdzić swoje umiejętności nabyte w szkole podczas prawdziwej pracy i to za granicą. Utrwalaliśmy swoją wiedzę łamiąc przy tym bariery językowe. Jako graficy zajmowaliśmy się składaniem tekstu, tworzeniem projektów, obróbką graficzną zdjęć, nagrywaniem i montowaniem filmów krótkometrażowych oraz obsługą maszyn drukujących - opowiadali uczniowie kształcący się na kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Przyszli technicy chłodnictwa i klimatyzacji mówili, jak wyglądała praca za granicą w ich branży. - Podobało nam się, że rano przychodząc do pracy wiedzieliśmy, czym będziemy się zajmować. Pracownicy posiadali aplikację, w której mieli napisane, co danego dnia będziemy robić, czy pojedziemy na montaż czy konserwację - opowiadali uczniowie.

Swój tygodniowy staż w Granadzie podsumowali również nauczyciele z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, który doskonali swoje umiejętności w hiszpańskich zakładach branży chłodnictwa i klimatyzacji, mechanicznej, IT oraz fryzjerskiej. Podczas wyjazdu zapoznali się z organizacją pracy w przedsiębiorstwach związanych ze specyfiką nauczanych przez siebie przedmiotów. W czasie wolnym, zarówno jedna, jak i druga grupa zwiedzała Hiszpanię. Wszystkie działania były realizowane w ramach uzyskanej przez szkołę akredytacji w programie Erasmus+.

Podczas spotkania w powiatowej szkole ponadpodstawowej, wicestarosta Barbara Bandoła, wicedyrektor szkoły Marta Wyrobek i kierownik szkolenia praktycznego Artur Wojciech wręczyli uczestnikom staży certyfikaty.

• Oświata

Uczniowie odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje

21 czerwca dla uczniów rozpoczęły się wakacje. Zanim to się stało, młodzież kształcąca się w powiatowych szkołach ponadpodstawowych odebrała świadectwa. Prawie 150 uczniów Szkół Branżowych I Stopnia zakończyło edukację.

Wnioski o stypendium starosty

W ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży w terminie do 30 czerwca 2024 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie Stypendium Starosty Pszczyńskiego.

Natura inspiruje naukowców

Od 5 lat odbywa się Pszczyńskie Forum Nauki. Redaktor Wiktor Niedzicki podczas rozpoczynającej się jubileuszowej edycji wydarzenia wygłosił kolejny wykład w Pszczynie.