Powiat pszczyński - podstrona

Oświata

Natura inspiruje naukowców

Od 5 lat odbywa się Pszczyńskie Forum Nauki. Redaktor Wiktor Niedzicki podczas rozpoczynającej się jubileuszowej edycji wydarzenia wygłosił kolejny wykład w Pszczynie.

Redaktor głoszący wykład przed monitorem.

Opowiadał młodzieży, nauczycielom i pasjonatom nauki o pracach polskich naukowców, którzy zajmują się materiałami inspirowanymi przez naturę. Pokazywał różne próbki, które pozyskał od instytucji i uczelni. - Mam przy sobie ołówek. Na pierwsze oko to zwykły ołówek, jednak kiedy się mu przyjrzymy to nie jest normalny ołówek. Zwykły powinien mieć w środku kawałek ołowiu lub grafit. Ten nie zawiera ani jednego ani drugiego. Co więcej zużywa się 100 razy wolniej niż zwykły ołówek i nie wymaga temperowania. Pisze i nie trzeba się obawiać, że pęknie czy się złamie. Co to jest? Odpowiedni stop metaliczny, czyli coś, co naśladuje ołów, ale tym ołowiem nie jest. Tym chciałem rozpocząć opowieść o rzeczach, które są inspirowane przez naturę, ale wcale nie muszą być naturalne - mówił Wiktor Niedzicki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, autor wielu popularnych programów telewizyjnych o nauce.

5. edycję Pszczyńskiego Forum Nauki otworzył starosta Grzegorz Wanot, który dziękował pomysłodawcom i głównym organizatorom - Cezaremu Filipiukowi i Mirosławowi Kozikowi za przygotowanie kolejnej edycji wydarzenia łączącego naukowców, pasjonatów nauki, nauczycieli i uczniów. - Sala sesyjna jest miejscem, które ciągle tętni życiem. Odbywają się tutaj nie tylko sesje Rady Powiatu, ale wiele niezwykłych wydarzeń. To miejsce, które łączy różnych ludzi, różne tematy - mówił starosta.

Uczestników wydarzenia przywitał Mirosław Kozik, prezes pszczyńskiego Oddziału ZNP. - Kiedy 6 lat temu z Cezarym Filipiukiem pomyśleliśmy, aby w Pszczynie stworzyć Forum Nauki to myśleliśmy, że to będzie taki mały twór naukowy. Kilkanaście lat temu, aby sprowadzić tutaj takie nazwiska, jak prof. Turski czy redaktor Niedzicki to było praktycznie nieosiągalne. Dzisiaj po raz drugi na naszym Forum gości redaktor Niedzicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca - mówił Mirosław Kozik, jeden z pomysłodawców i organizatorów Pszczyńskiego Forum Nauki.

Redaktor Wiktor Niedzicki w 2022 roku wygłosił wykład „Kosmos w naszym domu” w auli „Chrobrego” w Pszczynie. Wtedy zakończył 3. edycję wydarzenia, a tym razem rozpoczął jubileuszowe Pszczyńskie Forum Nauki, które jest przestrzenią dyskusji panelowych, wykładów popularnonaukowych i przedmiotowych konkursów szkolnych.

Współorganizatorami wydarzenia byli: pszczyński Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, Okręg Śląski Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zarząd Główny ZNP, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Uczniowie odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje

    21 czerwca dla uczniów rozpoczęły się wakacje. Zanim to się stało, młodzież kształcąca się w powiatowych szkołach ponadpodstawowych odebrała świadectwa. Prawie 150 uczniów Szkół Branżowych I Stopnia zakończyło edukację.

  • Oświata

    Wnioski o stypendium starosty

    W ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży w terminie do 30 czerwca 2024 r. będą przyjmowane wnioski o przyznanie Stypendium Starosty Pszczyńskiego.