Zbiory prywatne oraz organizacji pozarządowych
Dzięki zamiłowaniu mieszkańców powiatu do lokalnej historii i kolekcjonerstwa, powstało kilka prywatnych kolekcji. Zarówno zbiory państwa Szenderów, pana Tadeusza Żyły jak i Muzeum Regionalne „Smolarnia” zawierają eksponaty przypominające o dawnym życiu na ziemi pszczyńskiej. W goczałkowickim uzdrowisku działa Muzeum Regionalne, a w Łące Izba Tradycji, które są prowadzone przez lokalne stowarzyszenia.
Muzeum Regionalne „Smolarnia”
Kobiór, ul. Zmienna 36
tel. 514 930 345, 693 020 699, 794 506 500, 607 233 160
Muzeum powstało z inicjatywy Kobiórskiego Koła Związku Górnośląskiego. Eksponaty zgromadzono dzięki darom mieszkańców. Na ich bazie powstała ciekawa ekspozycja, która wprowadza nas w świat przełomu XIX i XX wieku. Można tu odnaleźć, pochodzące z tamtej epoki, meble, instrumenty, krzyże, dewocjonalia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, książki, czasopisma, elementy garderoby i inne. Dodatkową atrakcją jest kolekcja miejscowej fauny. Muzeum jest placówką społeczną, prowadzoną obecnie przez Kobiórskie Stowarzyszenie "Smolarnia" i utrzymującą się z datków i darowizn. Przytulne wnętrza służą nie tylko zwiedzającym. Są także miejscem kameralnych spotkań, koncertów i warsztatów.
Muzeum Regionalne "Kamojówka" w Suszcu
Suszec, ul. Kolonia Podlesie 5
Tel. 500 156 584
Muzeum powstało na bazie gromadzonych od lat 70. XX wieku Zbiorów Etnograficznych Rodziny zmarłego w 2019 r. Fryderyka Szendery. Właścicielem muzeum jest Fundacja Kamojowa powołana między innymi w celu promocji ochrony dziedzictwa kulturalnego regionu i edukacji regionalnej. W "Kamojówce" znajduje się wiele eksponatów z dawnej wsi pszczyńskiej uratowanych przed zniszczeniem, działająca kuźnią i zrekonstruowana stodoła.
Izba Regionalna w Jankowicach
Prywatna kolekcja zabytkowego sprzętu domowego, narzędzi rolniczych oraz broni historycznej Tadeusza Żyły i jego żony Marii. Znajdują się tu wszelkiego rodzaju maszyny i sprzęt rolniczy, wozy, sanie, bryczki, kosiarki, kopaczki, cepy czy koryta. W poszczególnych salach w budynku można oglądać m.in. monety, zegary, łyżeczki, banknoty, militaria i różnego rodzaju broń, wypchane zwierzęta, lampy, aparaty, wagi, odważniki, żelazka, maszyny do pisania, radia, telefony, alkohole i różnego rodzaju przedmioty domowego użytku.
Jankowice k/Pszczyny, ul. św. Jana Pawła II 3a
tel. 601 493 399, 691 393 399
Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju (w organizacji)
Goczałkowice-Zdrój, ul. Uzdrowiskowa 52 (jeden z pawilonów uzdrowiska)
tel. 501 333 011, 502 393 473
To instytucją propagującą historię i zabytki kultury regionu. Zbiory muzealne upowszechniają znajomość historii uzdrowiska, jego zabytków oraz wartości dziedzictwa lokalnego. Podstawą działalności jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią poprzez organizację wystaw, popularyzację wiedzy i prowadzenie działań edukacyjnych.
Założycielem i właścicielem Muzeum Regionalnego Goczałkowic-Zdroju jest Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju.
Izba Tradycji w Łące
Łąka, budynek byłej szkoły, ul. Turystyczna
towarzystwo.milosnikow.laki@gmail.com
Izba Tradycji prowadzona jest przez Towarzystwo Miłośników Łąki.
"Życie na wsi pszczyńskiej 100 lat temu"
Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego "Życie na pszczyńskiej wsi 100 lat temu", który powstał w ramach projektu "Społeczność siłą rozwoju - integracja społeczna mieszkańców obszaru LGD wokół wspólnej przeszłości". Film powstał przy współpracy Izby Regionalnej Jankowice, Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej, Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowicach "Jankowiczanie", Muzeum Regionalnego "Kamojówka" w Suszcu, Zespołu Radostowianki i wielu innych zaangażowanych osób. Sceny mają na celu przybliżenie realiów życia codziennego na terenach wiejskich w okolicy Pszczyny na początku XX w. Pokazują takie czynności jak na przykład pranie, wyrób masła czy młócenie.