Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Szpital ma nowoczesny rentgen

Nowe urządzenie od kilku dni wykorzystywane jest w diagnozowaniu pacjentów Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Wyższa jakość uzyskiwanych obrazów, krótszy czas badania, mobilny i bezpieczny dla pacjenta stół rentgenowski, wykonywanie i archiwizowanie zdjęć w formacie cyfrowym - to niektóre z zalet sprzętu.

Nowoczesny rentgen znajdujący się w pracowni rentgenowskiej pszczyńskiego szpitala.
fot. Szpital Powiatowy w Pszczynie

W ubiegłym roku decyzją Ministra Zdrowia Szpital Powiatowy w Pszczynie stał się szpitalem drugiego poziomu zabezpieczenia szpitalnego COVID-19 i zobowiązany został do leczenia pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku pacjentów, u których stwierdzono zakażenie, szczególnie istotne są szybkie i precyzyjne badania obrazowe, które pozwolą na dostosowanie zabiegów leczniczych do stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też, początkiem roku zarząd placówki zwrócił się z prośbą o pomoc do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która od początku epidemii COVID-19 wspierała szpitale przekazując im sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem. Dzięki tym działaniom, przy dużym zaangażowaniu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, pszczyński szpital pozyskał nowe urządzenie rentgenowskie z możliwością skopii.

- Stary, użytkowany od 35 lat aparat analogowy zepsuł się i byliśmy zmuszeni wycofać go z użytkowania. Staraliśmy się pozyskać nowe urządzenia z RARS, która w ramach walki z epidemią zabezpiecza placówki w sprzęt medyczny. Udało się tuż przed zapowiadaną kolejną falą pandemii - mówi Marcin Leśniewski, prezes zarządu, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Jak dodaje, to nowoczesny aparat, który służy nie tylko do zwykłego obrazowania. - Daje możliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich i jednoczesnego podglądu w trakcie ich wykonywania. Aparat już od kilku dni pracuje na rzecz pacjentów pszczyńskiego szpitala - zaznacza dr Leśniewski.

Cyfrowy aparat RTG posiada rozwiązania, które umożliwiają wykonywanie zaawansowanej diagnostyki radiologicznej. Znacznie skrócił się czas wykonywania badania, a otrzymywane obrazy posiadają wysoką jakość diagnostyczną. Aparat wykonuje też rentgenowskie badania fluoroskopowe (skopia), czyli takie, w których pacjentowi podaje się kontrast do określonego narządu w celu uwidocznienia zmian chorobowych.

Wartość urządzenia to ok. 1,1 mln zł. Szpital z własnych środków wykonał remont i dostosował pomieszczenie do nowego aparatu.

Szpitalna pracownia przeprowadza ok. 10 tysięcy badań RTG rocznie, a dzięki większej przepustowości nowego sprzętu możliwe jest wykonywanie większej liczby zdjęć rentgenowskich.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Profilaktyka ratuje życie! Mammobus w Pszczynie i Pawłowicach

    Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat raz na dwa lata finansuje bezpłatne badania mammograficzne, na które można się zgłosić bez skierowania. Warto skorzystać, ponieważ rak piersi jest dziś najpowszechniejszym nowotworem, jaki wykrywa się u kobiet. W najbliższym czasie mammobusy przyjadą również do powiatu pszczyńskiego.

  • Zdrowie

    Budynek szpitala w przebudowie

    Trwa pierwszy etap przebudowy Szpitala Joannitas w Pszczynie. Wartość inwestycji wyniesie ponad 11,8 mln złotych.

  • Zdrowie

    Zlot Wcześniaków w pszczyńskim szpitalu

    Na fioletowo świętowano Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, który obchodzony jest 17 listopada. Były balony, gry, zabawy i prezenty. Do tego wiele wspomnień i opowieści o małych bohaterach. Choć każda historia była inna, łączyło ją jedno - wcześniactwo.