Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Opieka paliatywna i hospicyjna to troska pszczyńskiego hospicjum

W sobotę - 10 października − obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, aby zwrócić uwagę rządzących i społeczeństwa na wyjątkową wartość specjalistycznego i wszechstronnego podejścia do problemów na jakie napotyka umierający chory i jego rodzina. Zwłaszcza teraz w świecie borykającym się ze skutkami COVID-19 specjalistyczna opieka przy końcu życia jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Grafika przedstawia opiekunkę hosicjum w domu chorego

W Polsce większość hospicjów organizowanych oddolnie, społecznie zrzeszonych jest w „Forum Hospicjów Polskich”. Do tego grona należy także Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Przesłanie Forum Hospicjów Polskich na tegoroczny Światowy Dzień Hospicjum podkreśla, że hospicja te borykają się z dwoma ogromnymi problemami: brakami w kadrze medycznej i brakiem funduszy. Mimo to hospicja nie rezygnują ze świadczenia pomocy na najwyższym poziomie, gwarantując choremu i jego rodzinie pomoc wielostronnego zespołu specjalistów: lekarza, pielęgniarki, psychologa, rehabilitanta, wolontariusza i kapelana.

Pieniądze pozyskiwane przez hospicja z Narodowego Funduszu Zdrowia w najlepszym wypadku finansują tę opiekę w 80 procentach, o resztę hospicja walczą same, zdając się na dobrą wolę darczyńców - takie rozwiązanie nie zapewnia jednak stabilizacji finansowej niezbędnej gdy chodzi o opiekę nad chorym cierpiącym, umierającym. Nie zapewnia też rozwoju opieki, np. nad seniorami, ani budowy nowych opieki stacjonarnej.

Przesłanie Forum Hospicjów Polskich podkreśla także, że dotychczasowe wyceny świadczeń w medycynie paliatywnej wymagają weryfikacji - stawka płacona przez NFZ jest taka sama od 5 lat! Prowadzenie opieki hospicyjnej jest autentycznie zagrożone. Mimo to w obecnej dobie pandemii hospicja nie opuszczają chorych choć mają o wiele mniejsze możliwości w pozyskiwaniu darowizn, organizowaniu kwest, koncertów i imprez. Potrzebna jest im pomoc władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i całego społeczeństwa.

Polski ruch hospicyjny zawiązał się w 1981 r. jako sprzeciw lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów wobec braku odpowiedniej opieki dla chorych na raka, cierpiących z powodu nieuśmierzonego bólu, często umierających w samotności; a także wobec bezradności pozostawionych samym sobie rodzinom. W ciągu 40 lat ruch rozwinął wiele form edukacji, instytucji i organizacji sprzyjających profesjonalizacji opieki paliatywnej nie tylko w dużych miastach, ale także w małych lokalnych społecznościach. Czy nadchodzi czas, w którym wszystko zostanie zaprzepaszczone?

(źródło: Hospicjum św. Ojca Pio)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Bezpłatna mammografia w Pszczynie

    8 stycznia w Pszczynie przy markecie Kaufland, kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą mogły wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

  • Zdrowie

    W podziękowaniu krwiodawcom

    Powiat Pszczyński z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, które obchodzone są w dniach 22-26 listopada zakupił kolejne prezenty dla osób oddających krew w Pszczynie.

  • Zdrowie

    Profilaktyka ratuje życie! Mammobus w Pszczynie i Pawłowicach

    Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat raz na dwa lata finansuje bezpłatne badania mammograficzne, na które można się zgłosić bez skierowania. Warto skorzystać, ponieważ rak piersi jest dziś najpowszechniejszym nowotworem, jaki wykrywa się u kobiet. W najbliższym czasie mammobusy przyjadą również do powiatu pszczyńskiego.