Wymazobus pracuje dziś w powiecie pszczyńskim
Samorządowy wymazobus kolejny raz pobiera wymazy w kierunku koronawirusa od mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Dzisiaj zespół medyczny ze specjalnej karetki pojawi się u siedmiu przebywających w kwarantannie mieszkańców kilku gmin naszego powiatu. Tym samym dzięki wspólnej akcji samorządów powiatowych na naszym terenie przebadanych zostanie już 37 osób.
Wymazobus został zorganizowany dzięki inicjatywie samorządów z terenu działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. To specjalnie zabezpieczona karetka i zespół, składający się z pielęgniarki i ratownika medycznego - kierowcy, który wykonuje wymazy u mieszkańców powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego oraz miasta Tychy, poddanych kwarantannie lub izolacji decyzją tyskiego sanepidu. - Dzięki uruchomieniu karetki mieszkańcy nie muszą tak długo, jak do tej pory czekać na pobranie wymazów. W przypadku ujemnych wyników, wydawane są decyzje o zwolnieniu ich z kwarantanny - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Zespół medyczny wyposażony jest w niezbędne środki ochrony osobistej. Karetka codziennie przez kilkanaście godzin objeżdża powiaty, pobierając między 20 a 30 wymazów, które następnie trafiają do laboratorium.
Do tej pory dzięki ekipie wymazobusa przebadano 30 mieszkańców powiatu pszczyńskiego. W czwartek, 23 kwietnia pobranych zostanie siedem kolejnych wymazów. Choć za pracę zespołu na swoim terenie płacą samorządy, o tym, komu pobierane są materiały do badań, decyduje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. - Nie mamy wpływu na ilość wykonywanych testów. Opłacamy pobierane na naszym terenie wymazy. Wspieramy tym samym administrację rządową, która odpowiada bezpośrednio za walkę z pandemią - mówi Barbara Bandoła i dziękuje za wspólne działania starostom powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego oraz prezydentowi miasta Tychy.
Powiat pszczyński zabezpieczył w budżecie 50 tys. zł na przebadanie swoich mieszkańców. Za tę kwotę możliwe jest pobranie ponad 400 wymazów.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego