Powiat pszczyński - podstrona

Zdrowie

Ponad pół tysiąca pacjentów w powiatowym szpitalu

Dziś mija miesiąc od ponownego uruchomienia pszczyńskiego szpitala. Przez pierwsze 31 dni działalności placówka przyjęła 545 pacjentów!

szpital

Przez pierwszy miesiąc działalności powiatowego szpitala na oddziały przyjętych zostało 545 pacjentów. Izba Przyjęć udzieliła pomocy 866 osobom, które nie wymagały hospitalizacji. W szpitalu na świat przyszło 45. noworodków.

- Liczba przyjętych pacjentów potwierdza jak ważne jest, by ta placówka istniała na naszym terenie. Pierwszy pacjent pojawił się w szpitalu 31 lipca pięć minut przed północą
- mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Kontrakt z NFZ obowiązuje od 1 sierpnia 2018 r. do 30 czerwca 2021 r. i obejmuje następujące oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, neonatologiczny, geriatryczny, chorób wewnętrznych, neurologiczny, ginekologiczno-położniczy oraz świadczenia w izbie przyjęć.

- Kontrakt opiewa na kwotę 28,3 mln zł i jest o ok. 8 mln niższy od kontraktu realizowanego przez spółkę Centrum Dializa. Obejmuje świadczenia dotychczas realizowane w Pszczynie jednak z bardzo istotnymi wyjątkami. Niestety, w szpitalu nie są realizowane zabiegi tzw. endoprotezoplastyki kolan i bioder ze względu na to, że w trakcie negocjacji NFZ poinformował, że kontraktu na te świadczenia nie przyzna. Nie mamy odrębnego kontraktu na rehabilitację oraz na tomograf i rentgen. Oczywiście wszystkie te badania wykonywane są dla naszych pacjentów nieodpłatnie, natomiast nie mamy możliwości przyjmowania pacjentów ze skierowaniem z peozetów, aby udzielić im tych usług medycznych z finansowaniem NFZ. Bardzo dużą bolączką jest brak kontraktu na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Do dziś NFZ nie rozpisał konkursu na poradnie, liczymy, że stanie się to jak najszybciej, ponieważ są one elementem niezwykle ważnym i uzupełniającym funkcjonowanie szpitala. Nie ogłoszono także konkursu na prowadzenie Zakładu Pielegnacyjno-Opiekuńczego. Zabiegamy o przyznanie naszemu powiatowemu szpitalowi środków na te świadczenia - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie podkreślał, że pierwsza transza środków kontraktu przyznanego przez NFZ wpłynie do szpitala dopiero po 20 września, dlatego bardzo istotne jest wsparcie finansowe udzielane przez powiat, pozwalające na rozpoczęcie działalności szpitala. - Posiadanie szpitala jest bezpieczeństwem dla wszystkich mieszkańców, ale również wielkim kosztem. Chciałbym, żeby radość i poczucie bezpieczeństwa z tego, że mamy szpital opierała się również na współfinansowaniu tego szpitala. Nie będę prosił o pieniądze na bieżącą działalność. Ale na pewno będę prosił o wsparcie zarówno Radę Powiatu jak i Radę Miejską i Rady Gmin o wsparcie zadań inwestycyjnych czy zakupu sprzętu - mówił Marcin Leśniewski.

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    W podziękowaniu za krew, która ratuje życie

    Łącznie 200 paczek z prezentami dla krwiodawców zostało przekazanych przez Powiat Pszczyński do Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pszczynie oraz Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy KWK Piast Ruch w Woli.

  • Zdrowie

    Organizacje zadbają o zdrowie mieszkańców

    Starosta Grzegorz Wanot, wicestarosta Damian Cieszewski i Grzegorz Nogły z Zarządu Powiatu Pszczyńskiego spotkali się z przedstawicielami organizacji, które wygrały otwarty konkurs na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego. Dzięki finansowemu wsparciu Powiatu zrealizowanych zostanie kilka form aktywności, z których skorzystają mieszkańcy.