Pierwsze propozycje zmian w ochronie zdrowia - efekty prac zespołów roboczych
W pszczyńskim szpitalu regularnie odbywają się spotkania zespołów roboczych ds. transformacji szpitali powiatowych województwa śląskiego oraz ds. map zabezpieczenia szpitalnego. Ich celem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań, które poprawią organizację pracy szpitali na terenie województwa śląskiego.

Zespoły robocze powołano listem intencyjnym podczas Forum Samorządowego Województwa Śląskiego dotyczącego zmian w ochronie zdrowia, które odbyło się 25 października ubiegłego roku w Pszczynie. Do tej pory odbyły się cztery spotkania, podczas których samorządowcy i dyrektorzy szpitali analizowali kluczowe problemy i poszukiwali możliwych rozwiązań.
Najważniejsze problemy i obszary analizowane podczas spotkań
Podczas pierwszego spotkania określono priorytetowe problemy systemu ochrony zdrowia w regionie. Podkreślono m.in. konieczność reformy, która nie powinna opierać się na dobrowolności, lecz być obligatoryjna. Wskazano również na przewlekły proces legislacyjny i nieadekwatne przepisy, które utrudniają zarządzanie szpitalami oraz dostosowywanie zatrudnienia do faktycznych potrzeb kadrowych. Uczestnicy posiedzenia wskazali również, że w sytuacji, w jakiej znajduje się system ochrony zdrowia, czyli głębokiego kryzysu, reforma nie powinna opierać się na dobrowolności, lecz powinna być obligatoryjna.
Drugie spotkanie skupiło się na analizie dostępności do świadczeń w zakresie chirurgii ogólnej i neurologii. Omówiono też wyzwania związane z zarządzaniem oddziałami chirurgii, neurologii i izb przyjęć oraz optymalizacją zasobów kadrowych.
Podczas trzeciego i czwartego spotkania, na podstawie danych ze szpitali prowadzących oddziały położnicze, przeanalizowano problem dostępności oraz rozmieszczenia porodówek w województwie śląskim. Dyskutowano nad strategiami zapewnienia bezpieczeństwa pacjentek oraz efektywnego wykorzystania infrastruktury i zasobów ludzkich, szczególnie lekarzy neonatologów. Uwzględniono przy tym prognozy demograficzne oraz szacunkowe liczby porodów do 2060 roku. Sformułowano propozycje zmian systemowych dotyczące między innymi optymalizacji międzyszpitalnego ruchu pacjentów, wykorzystania zasobów kadrowych, współpracy szpitali z POZ oraz sposobu finansowania sieci szpitali.
Członkowie zespołów roboczych nie tylko analizują obecne problemy organizacyjne szpitalnictwa, ale również poszukują rozwiązań w ramach dostępnych narzędzi prawnych. - Piąte spotkanie, zaplanowane na początek kwietnia, będzie poświęcone podsumowaniu dotychczasowych prac oraz przygotowaniu pisma z propozycjami zmian legislacyjnych i organizacyjnych, które zostanie skierowane do Minister Zdrowia oraz Zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia - mówi Katarzyna Michalik, prezes Zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie, samorządowej spółki z o.o.
Skład zespołów
W skład zespołów wchodzą przedstawiciele samorządów z Żywca, Ogrodzieńca, Myszkowa, Częstochowy i Lublińca oraz szpitali z Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Kłobucka, Będzina i Czeladzi, Gliwic, Myszkowa, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów, Goczałkowic-Zdroju oraz Pszczyny.
W spotkaniach biorą także udział także przedstawiciele NFZ-u, samorządowcy i lekarze specjaliści.
Forum Samorządowe Województwa Śląskiego, podczas którego powołano zespoły robocze, zostało zorganizowane przez Powiat Pszczyński, Gminę Pszczyna, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego oraz Szpital Joannitas w Pszczynie. Jego głównym celem jest wypracowanie wspólnej strategii funkcjonowania szpitali powiatowych na terenie województwa śląskiego oraz poprawa organizacji ochrony zdrowia w regionie. List intencyjny ws. powołania zespołów roboczych podpisało 30 przedstawicieli samorządów ze Śląska, którzy chcą, by głos i potrzeby ochrony zdrowia na Śląsku były lepiej słyszane w Warszawie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego