Trwają przygotowania do Festiwalu Deszczowa Poezja
Organizatorzy Festiwalu Deszczowa Poezja od kilku dni za pomocą biodegradowalnej hydrofobowej farby nanoszą poezję na chodniki. W przestrzeni publicznej pojawią się utwory lokalnych i polskich poetów, które będą niewidoczne - dopóki nie zacznie padać.

Ważnym punktem Festiwalu Deszczowa Poezja jest umieszczenie w różnych lokalizacjach fragmentów wierszy poetów biorących udział w wydarzeniu - Tomasza Różyckiego, Tomasza Jastruna i Barbary Solarskiej. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, w przestrzeni powiatu pszczyńskiego pojawiają się również wiersze polskiej noblistki.
Utwory zostały umieszczone na chodniku przy pszczyńskim starostwie i Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie, na terenie goczałkowickiego uzdrowiska i na płytach przy Powiatowym Centrum Przesiadkowym w Pszczynie. Pojawiły się również przy Starym Dworcu i w Ogrodach do Zwiedzania Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Wiersze zostały naniesione również na betonowe płyty pszczyńskiego rynku. W słoneczne dni tekst będzie niewidoczny. Fragmenty utworów ukażą się przechodniom w czasie deszczu.
Wydarzenie potrwa od 19 do 22 października, a jego osią będą spotkania autorskie z wybitnymi poetami i wystawa zdjęć z Wisławą Szymborską. Odbędą się również koncerty poezji śpiewanej, spektakl teatralny oparty na twórczości poetyckiej Kory, poetyckie gry i zabawy dla dzieci oraz słuchowisko. Jednym z elementów przedsięwzięcia będzie zorganizowanie międzypokoleniowego klubu festiwalowego.
Festiwal Deszczowa Poezja odbędzie się na terenie Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju. - Pokażemy, że w złą pogodę nie trzeba chować się z lekturą pod kocem, bo poezja pojawi się na mokrych ulicach. To kolejna inicjatywa, która jest organizowana dzięki kreatywności i zaangażowaniu pracowników starostwa i naszych mieszkańców, we współpracy z instytucjami i przedsiębiorcami - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Organizatorami Festiwalu Deszczowa Poezja są Powiat Pszczyński, Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego