Powiat Pszczyński wspiera Pszczynę w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Kandydatura Pszczyny do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to szansa dla całego regionu.

- Cieszę się, że pszczyńska kandydatura będzie prezentować potencjał i walory nie tylko miasta, ale całej ziemi pszczyńskiej, działania społeczników, instytucji i samorządów. Współpracujemy przy tworzeniu wniosku aplikacyjnego, a nasze działania w sferze kultury zostały już zauważone - mówi starosta Barbara Bandoła i dodaje, że Powiat Pszczyński od wielu lat realizując zadania kulturalne współdziała z twórczymi i kreatywnymi artystami ziemi pszczyńskiej. Na bazie tej współpracy powstało wiele interesujących projektów, a do perełek należą cykle „Przesiądź się na kulturę”, „Pranie pachnące sztuką” czy „Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej”.
- Wykorzystujemy na działania kulturalne nieoczywiste przestrzenie i wychodzimy z twórczością naszych artystów bliżej mieszkańców. I to się doskonale sprawdza. Jestem przekonana, że partnerska współpraca i wzajemna promocja wydarzeń Pszczyny, Powiatu Pszczyńskiego oraz Gmin, lokalnych twórców, artystów i osób zaangażowanych w działalność kulturalną na ziemi pszczyńskiej sprawi, że miasto przy naszym udziale stworzy atrakcyjną ofertę na miarę Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - dodaje starosta.
Zarówno Powiat Pszczyński, jak i Gminy otrzymały zaproszenie do Rady Współpracy ESK Pszczyna 2029.

Jak czytamy na stronie Pszczyna2029.pl otwiera się w nowym oknie, każdego roku dwa lub trzy miasta Unii Europejskiej, EFTA lub krajów kandydujących otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). W 2029 roku będzie to jedno miasto z Polski i jedno ze Szwecji.
Przez rok wybrane miasta będą realizować specjalnie przygotowany program kulturalny, prezentując na arenie europejskiej swoje dziedzictwo i potencjał, stając się równocześnie ambasadorami regionu i kraju. Projekt ESK jest bowiem nastawiony na promowanie różnorodności kulturowej Europy, ochronę lokalnych tożsamości, wspieranie uniwersalnych wartości - takich, które wzbogacą życie całej europejskiej wspólnoty.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego