Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 27 sierpnia 2007 r.

Posiedzenie Komisji Edukacji (…) w dniu 27 sierpnia br. rozpoczęte o godz. 1300 w siedzibie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, otworzył i prowadził jej Przewodniczący Józef Pabin, przy udziale pp. Zbigniewa Noskowskiego Dyrektora w/w placówki oraz Gabrieli Zając Skarbnika Powiatu. Dyrektor podkreślił, iż jeśli chodzi o zdawalność maturalną, to nie można wyróżnić spośród wszystkich przedmiotów maturalnych, żadnego, który obniżałby poziom zdawalności średniej wojewódzkiej. Bardzo duży procent absolwentów ZSO kontynje edukację na wyższych uczelniach. Następnie przekazał, że udało się nawiązać w 1999 r. kontakt z gimnazjum w Kaltenkirchen, mimo iż nie jest to szkoła z miasta partnerskiego Pszczyny. Współpraca układa się pomyślnie z wielu względów:
- nasze miejscowości liczebnie są porównywalne,
- szkoły są podobne pod względem wielkości,
- mieszkamy w znacząco różnych regionach, zatem zainteresowanie nie słabnie,
- zaangażowanie nauczyciel zainteresowanej młodzieży jest ogromne.
Pozostałe kontakty i wymiany utrzymywane są w: Liceum w Tilburgu (Holandia), Kaltenkirchen (Niemcy), w ramach Socratesa Commeniusa - Słowenia, Estonia, Łotwa, w ATH w Bielsku-Białej, w WSZiNS w Tychach. Działalność Samorządczniowskiego, to 9 grup wolontariatu zorganizowanego, działania akcyjne wspomagające. Dotychczas w placówce odbyły się dwa Fora Frankofońskie. Następnie przedstawił dotychczas wykonane remonty w placówce i podał, że prawie wszystkie sale lekcyjne posiadają nowe oświetlenie, są odmalowane i odpowiednio wyposażone. Natomiast jeśli chodzi o remonty, których się nie udało się przeprowadzić to należą do nich: dwie sale lekcyjne, remont dachu na szkole, 95 m2 poddasza nie udało się oddać do użytku, nie została również otwarta biblioteka i czytelnia. Dodał, iż w tym roku ZSO otrzymał, z budżetu Powiatu 5.000 zł. Na koniec podziękował za pomyślną i owocną współpracę z Radą Powiatu i Komisją Edukacji, Kultury i Sportu kadencji oraz za wszelkie dofinansowania z budżetu powiatu. Członkowie Komisji podziękowali Dyrektorowi za wkład w rozwój Szkoły, życząc spełnienia i zadowolenia w dalszej pracy na rzecz oświaty. Kolejno zaopiniowano pozytywnie projekty uchwał Rady Powiatu w sprawach: zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2007 rok i wyrażenia zgody na wydzierżawienie pomieszczeń w budynku wolnostojącym na terenie Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Komisja zakończyła się wnioskiem do Zarządu Powiatu odnośnie stworzenia miejsc parkingowych dla rowerów na terenie Starostwa (stojaki).

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.