10 lat działalności Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Niemal 1000 słuchaczy skorzystało z zajęć Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ciągu 10 lat działalności. 150 wykładów, warsztaty, wycieczki, wyjazdy do kina, teatru, na koncerty, udział w biesiadach i wieczorkach, a przede wszystkim dziesiątki różnorodnych zajęć, wykładów i aktywności. Pszczyńscy seniorzy nie mogą narzekać na nudę!

W czwartek, 20 października w sali Pszczyńskiego Centrum Kultury słuchacze, wykładowcy i zarząd Stowarzyszenia Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku świętowali 10-lecie swojej organizacji. Zainaugurowali również kolejny rok akademicki, który rozpoczęło tradycyjne „Gaudeamus igitur” wyśpiewane przez uniwersytecki chór "Canto Grazioso”.
Dr Ewa Kołodziejczyk przypomniała, że wszystko zaczęło się w pewien zimowy wieczór w 2012 roku, który był ogłoszony Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, kiedy zebrała się grupka zapaleńców, aby zawiązać stowarzyszenie. I choć podczas pierwszego zebrania założycielskiego zabrakło wymaganej liczby osób, wszystko udało się w drugim terminie. Powołano komitet założycielski, który podjął prace zmierzające do powołania stowarzyszenia. Pierwsze spotkanie słuchaczy wyznaczono na kwiecień i przeszło ono najśmielsze oczekiwania. - Okazało się, że utworzenie w Pszczynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku było pomysłem bardzo oczekiwanym. Już w czerwcu odbyła się pierwsza wycieczka po ziemi pszczyńskiej, trwały też przygotowania do pierwszego roku akademickiego. Pytaliśmy słuchaczy, jakie zajęcia ich interesują, nasze zaproszenie do ich prowadzenia przyjęli nauczyciele ze szkół powiatowych - mówiła dr Ewa Kołodziejczyk, prezes zarządu stowarzyszenia.
Jak dodała, na początku działalności UTW, największym zainteresowaniem cieszyły się lektoraty języków obcych, a w pierwszym roku było aż 14 grup języka angielskiego, ale seniorzy uczyli się też hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, francuskiego. Słuchacze chętnie uczęszczali na zajęcia sekcji informatycznej.
- Dbamy nie tylko o umysł, ale staramy się także dbać o nasze zdrowie oraz kondycję fizyczną i psychiczną. Sprzyjają temu zajęcia, na których słuchacze mogą realizować swoje pasje. Organizujemy różnorodne zajęcia artystyczne, działa chór, mamy grupę teatralną, malarską, zespół wokalny. Mamy gimnastykę, zajęcia na basenie, z jogi, pilates, chodzimy z kijkami, dużym zainteresowaniem cieszą się tańce - dodała prezes. Najważniejsza jest jednak możliwość nawiązywania przyjaźni i spędzania wspólnie czasu na licznych wyjazdach.
Gratulacje z okazji jubileuszu wykładowcom składali m.in. samorządowcy - starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski oraz burmistrz Dariusz Skrobol. - To wyjątkowy uniwersytet, bo jego członkowie pokazują, że nauka, aktywność i pasja mogą towarzyszyć człowiekowi przez całe życie. Jestem pod wielkim wrażeniem ogromnej ilości wydarzeń, różnorodnych zajęć i wyjazdów, w których uczestniczą słuchacze, a przede wszystkim tego, że towarzyszy im ogromna radość ze wspólnie spędzonego czasu. Jako samorząd z wielką chęcią wspieramy tę aktywność, udostępniając miejsce na biuro i pomieszczenia, w których prowadzone są zajęcia - mówi starosta Barbara Bandoła, życząc kolejnych 10-leci aktywności.
Podczas uroczystości odbył się koncert „Jej portret” - piosenki Ordonówny, Mankiewicz, Jędrusik, German, Banaszak, Santor i Majewskiej zaprezentowali artyści grupy „Impresja”.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego