Powiat Pszczyński z repliką Gwiazdy Górnośląskiej
Powiat Pszczyński znalazł się w gronie 21. osób i instytucji wyróżnionych repliką Gwiazdy Górnośląskiej za zaangażowanie w organizację 100. rocznicy Powstań Śląskich oraz przyłączenia Pszczyny do Polski.

Gwiazda Górnośląska ustanowiona w 1925 roku nadawana była w dowód uznania zasług w walkach o powrót Śląska do Polski. W setną rocznicę wybuchu Powstań Śląskich z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego, Zarządu Województwa Śląskiego oraz środowisk społecznych i kulturalnych podjęto decyzję o wykonaniu kopii Gwiazdy Górnośląskiej. Obecnie przyznawana jest osobom i instytucjom, które przyczyniają się do rozwoju województwa śląskiego, mają istotny wkład w jego promocję, ale także budują tożsamość Małej Ojczyzny.
W parku zamkowym podczas weekendu edukacyjno-artystycznego „Przestrzenie Wolności” kończącego obchody 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu Górnego Śląska do Polski, burmistrz Pszczyny wyróżnił łącznie 21. osób i instytucji za wkład oraz wysiłek włożony w godne uczczenie ważnych dla Śląska i Pszczyny wydarzeń historycznych.
Replikę Gwiazdy Górnośląskiej dla Powiatu Pszczyńskiego odebrała starosta Barbara Bandoła. W gronie wyróżnionych znaleźli również zastępca burmistrza Pszczyny Barbara Sopot-Zembok, sekretarz powiatu pszczyńskiego Szymon Sekta, ks. proboszcz Damian Gatnar, pułkownik Zbigniew Piątek, Michał Beck, Piotr Furczyk, Stanisław Janosz, Michał Pudełko, Rada Miejska w Pszczynie, „Pro Memoria” Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną 1939, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Stowarzyszenie Sportowe „Aktywna Pszczyna”, Fabryka Pomysłów, Zarząd Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Miejski Zakład Zieleni, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego