Dzięki wolontariuszom i mieszkańcom „market pomocy” pomógł setkom Ukraińców
Zarząd Powiatu podziękował wolontariuszom i przedsiębiorcom zaangażowanym w działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie, gdzie uchodźcy z Ukrainy od pierwszych tygodni wojny otrzymywali potrzebne wsparcie.

W momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę Powiat Pszczyński zajął się koordynacją pomocy humanitarnej na naszym terenie. Uruchomiona została zbiórka potrzebnych rzeczy, a w budynku przy ul. Bielskiej 32 powstał punkt pomocy humanitarnej. Część zebranych darów przekazywano na tereny objęte wojną, a część trafia do obywateli Ukrainy, którzy schronili się w naszym powiecie przed wojną. Często trafiali tu tylko w tym, co mieli na sobie. Dla nich 7 marca ruszył „market pomocy”, gdzie dzięki hojnym darczyńcom, mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, firmom, instytucjom i organizacjom uchodźcy mogli zaopatrzyć się w rzeczy pierwszej potrzeby - długoterminową żywność, środki czystości i kosmetyki, pieluszki, wózki i inne sprzęty dla dzieci oraz ubrania i buty.
Zarząd Powiatu Pszczyńskiego zaprosił wolontariuszy i przedsiębiorców zaangażowanych w działanie „marketu pomocy” na spotkanie, by podziękować za czynione dobro.
- To miejsce mogło powstać dzięki mieszkańcom i przedsiębiorcom, którzy przekazywali potrzebne dary, a także dzięki Grupie Ratowniczej HKR Pszczyna i wolontariuszom, którzy segregowali towar, układali go na półki i wydawali potrzebującym. Wolontariusze podjęli działanie jak tylko poprosiliśmy, przedsiębiorcy od razu odpowiedzieli, że mogą pomóc, mieszkańcy to, co mogli dali tym, którzy najbardziej tego w danym momencie potrzebowali. To przykład wyjątkowej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Dziękujemy za poświęcony czas, okazywane wsparcie rzeczowe i materialne, a przede wszystkim za ciągłą gotowość do niesienia pomocy tym, którzy walczą o wolność lub szukają schronienia przed wojną - dodaje starosta.
„Market” stopniowo wygasza działalność
„Market pomocy” w pierwszym okresie działał przez 7 dni w tygodniu. Później - gdy rozwijała się już pomoc systemowa, stopniowo ograniczano jego działalność. W tym miesiącu punkt będzie działać jeszcze 23 i 27 czerwca od godz. 17.00 do 20.00.
- W lipcu w „markecie pomocy” będziemy pomagać w soboty w godzinach od 9.00 do 12.00. Obywatele Ukrainy będą mogli zaopatrzyć się tu głównie w używaną odzież dziecięcą, damską i męską - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu, który koordynuje działania powiatowego punktu pomocy humanitarnej.
Julia Rataj z grupy Ratowniczej HKR Pszczyna podkreśla, że wolontariusze ciągle chcą pomagać. - Jestem w punkcie prawie zawsze, widzę, z jakim zaangażowaniem pracują. Zawiązały się tu nowe przyjaźnie i jestem pewna, że będą trwały bardzo długo - mówi.
Z Punktu Pomocy Humanitarnej prowadzonego przez Powiat Pszczyński do tej pory wysłano na tereny objęte wojną ponad 200 palet darów z żywnością, opatrunkami, lekami, środkami higienicznymi, kocami i śpiworami. W ostatnich tygodniach powiat przekazał sprzęt medyczny, który mieszkaniec powiatu dostarczał na front walk na Ukrainie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego