40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie odsłonięto tablicę pamiątkową.

Od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Następnie na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie odsłonięto tablicę upamiętniającą 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. To tam samorządowcy, członkowie „Solidarności”, przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, kombatanci, harcerze i uczniowie złożyli kwiaty oraz znicze.
- Przyczyną wybuchu stanu wojennego w Polsce nie było powstanie „Solidarności”, lecz to, że ówczesne władze komunistyczne nienawidziły pojęcia demokracji, wolności i tego, że my Polacy zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy Boga, honor i ojczyznę - mówił Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach.
Wartę pełnili uczniowie klasy mundurowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, którzy wykonali także pokaz musztry. Na zakończenie młodzież wzięła udział w prelekcji „Solidarność w latach 1980-1981”, którą poprowadził Lesław Ordon.
- Doskonale pamiętam ten dzień. Na ulice wyprowadzono wojsko, zmilitaryzowano zakłady pracy, zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”, zamknięto niemal wszystkie tytuły prasowe - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Po śmierci księdza Józefa Tischnera, który był pierwszym kapelanem „Solidarności”, ojciec św. Jan Paweł II napisał, że tischnerowska etyka solidarności nadaje dziś kierunek trudnym zmaganiom narodu polskiego o taki kształt demokracji, w której byłaby respektowana godność każdej osoby ludzkiej. Czasami ludzie pytają, czy etyka „Solidarności” jest jeszcze aktualna - są inne czasy, nowe potrzeby i zadania. Myślę, że odpowiedź jest oczywista - dodała starosta.
Obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego zostały zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania, Powiat Pszczyński, Gminę Pszczyna oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego