Trwa Weekend Cudów
W pszczyńskim rejonie Szlachetnej Paczki dedykowana pomoc trafi do 51 rodzin. Potrzebujący otrzymują̨ nie tylko wsparcie materialne, ale też motywację do działania i nadzieję na lepsze jutro.

Szlachetna Paczka to pomoc dla osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Najpierw przez wiele tygodni wolontariusze szukają rodzin, dotkniętych przez los. Tworzą szczegółową listę potrzeb, a w kolejnym etapie współpracują z darczyńcami, którzy zdecydują się je zaspokoić.
Magazyn pszczyńskiego rejonu Szlachetnej Paczki mieści się w Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka. To tu w Weekend Cudów, czyli 11 i 12 grudnia trafiają wszystkie paczki, które wolontariusze ze strażakami z OSP Pszczyna przekazują potrzebującym w rejonie. W te dni w akcję zaangażowanych jest ponad 40 osób. W tym roku Szlachetną Paczkę otrzyma aż 51 rodzin z rejonu pszczyńskiego.
We wskazywaniu potrzebujących rodzin pomagają wolontariuszom ośrodki pomocy społecznej i osoby prywatne. Pod uwagę brane jest m.in. kryterium dochodowe. - Szlachetna Paczka to pomoc dla tych, którzy o nią nie proszą, ale jej potrzebują. To osoby samotne, starsze, schorowane, z niepełnosprawnościami. W oczach obdarowanych rodzin bardzo często pojawiają się łzy. Słyszymy, że takiej dobroci jeszcze nie doznali. To bardzo wzruszające momenty - mówi Dragana Pastuszka, liderka pszczyńskiego rejonu Szlachetnej Paczki. W tym roku pomoc trafi między innymi do starszej kobiety, która mieszka w bardzo trudnych warunkach, nie ma bieżącej wody ani toalety, a przy tym jest bardzo skromna, poprosiła o niewiele...
Darczyńcami są przede wszystkim mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, ale nasze rodziny wybierają także obdarowujący z całego Śląska. To pracownicy firm, szkoły, przedstawiciele organizacji czy instytucji. Darczyńcy są bardzo hojni, zdarza się, że pomagają także później, np. opłacając abonament na leki w aptece.
W tym roku do głównych potrzeb należały opał, odzież, żywność, środki higieniczne, ale także meble, materiały remontowe, piece, lodówki czy pralki.
Z wolontariuszami spotkała się starosta Barbara Bandoła. - Potrzebujący otrzymują̨ nie tylko wsparcie materialne, ale też motywację do działania i nadzieję na lepsze jutro. Wspaniałe jest to, że wszystkie potrzebujące rodziny znalazły swoich darczyńców i nikt nie zostanie bez pomocy. Szlachetna Paczka niesie mądrą pomoc - mówi starosta. Powiat Pszczyński jak co roku zapewnił wolontariuszom pracującym podczas finału ciepły posiłek.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego