Niepokojące zmiany w systemie pieczy zastępczej
Powstał projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Praktycy zwracają uwagę na niekorzystne zapisy, które omówiono podczas spotkania z parlamentarzystami w Starostwie Powiatowym w Pszczynie.

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej budzi wiele zastrzeżeń wśród specjalistów, którzy zajmują się w Polsce pieczą zastępczą. Dyrektorzy aż 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych z siedmiu województw wypracowali wspólne stanowisko w tej sprawie.
W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie przedstawicieli pieczy zastępczej z terenu powiatu pszczyńskiego, cieszyńskiego oraz miasta Jastrzębie-Zdrój. Zaproszenie na spotkanie przyjęli parlamentarzyści - Mirosława Nykiel oraz Przemysław Koperski. - Samorządy czekają duże zmiany związane z zapewnieniem opieki dzieciom, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. Zaniepokoił nas projekt zmiany ustawy w tym temacie. Mamy nadzieję, że uda się go skorygować, zanim trafi pod obrady Sejmu - mówi starosta Barbara Bandoła, która zwróciła się do posłów z naszego regionu z prośbą o interwencję.
Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja przepisów przewiduje m.in. modyfikacje związane z obowiązkiem przyjęcia do pieczy zastępczej dziecka z innego powiatu. - Obawiamy się, że dzieci będą miały znacznie utrudniony kontakt z biologicznymi rodzicami. Odległość osłabi więzi i wpłynie na zastopowanie procesu pracy z rodziną, której głównym celem jest powrót dziecka do rodziców. Zdarza się, że rodzice już teraz mają problem, żeby przyjechać do dziecka, a co dopiero, gdy będą musieli udać się do placówki oddalonej o wiele kilometrów. To samorząd najlepiej zna możliwości, problemy i potrzeby danej rodziny oraz możliwości lokalnej pieczy zastępczej - mówi Iwona Spora, dyrektor Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie i dodaje, że istnieje duże niebezpieczeństwo, że w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Pszczynie zabraknie miejsc dla dzieci z naszego powiatu, bo zajmą je dzieci kierowane z miejscowości z całej Polski.
Duże zmiany szykowane są także w zakresie procesu usamodzielniania się osób, które kończą pobyt w pieczy i zaczynają dorosłe życie. Zdaniem specjalistów planowane zmiany będą działać demotywująco na wychowanków i wpłyną za załamanie procesu wspierania osób, które zaczynają samodzielne życie.
Obawy wywołują także planowane zmiany w zakresie korzystania dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych ze świadczenia 500+. Wychowankowie mogą wykorzystywać te środki na zajęcia dodatkowe. Obecnie zgodę wydaje dyrektor placówki, a wszystko jest dokładnie ewidencjonowane. Po zmianach zgodę na skorzystanie z tego świadczenia będzie musiał wydać sąd. - Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosków dotyczących dzieci trwa miesiącami. Narazi to wychowanków na brak możliwości skorzystania z należnego im świadczenia - mówią specjaliści.
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele pieczy zastępczej z powiatu pszczyńskiego oraz cieszyńskiego z inicjatywy posłanki poseł Mirosławy Nykiel wzięli udział w spotkaniu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, podczas którego przedstawili uwagi i wnioski od strony praktycznej dotyczące projektu nowelizacji ustawy. Poseł Przemysław Koperski skierował zapytanie do ministerstwa w sprawie licznych zastrzeżeń do projektowanej nowelizacji przepisów dotyczących pieczy zastępczej.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego