Ku pamięci ofiar Katynia i deportacji na Sybir
W powiecie pszczyńskim z należytą czcią wspomina się ofiary jednej z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości oraz rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypomina on o rocznicy opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD, wiosną 1940 roku.
Cmentarz wojenny „Trzy Dęby” to jedno z miejsc pamięci w Pszczynie. Pod „Dębem Katyńskim” włodarze powiatu pszczyńskiego i gminy Pszczyna - wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Piotr Sidzina oraz przedstawicielka Związku Sybiraków Stanisława Pistelok złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd zamordowanym.
Ofiarami zbrodni katyńskiej byli przede wszystkim oficerowie wojska i policji, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, księża i nauczyciele - elita naszego narodu. Zostali zamordowani w bestialski sposób, strzałami w tył głowy, pochowani w masowych mogiłach.
Samorządowcy uczcili także ofiary masowej zsyłki na Sybir, składając kwiaty i znicze przy tablicy na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956.
- Katyń był jedną z największych zbrodni II wojny światowej. To ważne, aby pamięć o zamordowanych nigdy nie umarła. Musimy o to zadbać, jako spadkobiercy tej historii - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego