W przyszłym roku także uzyskasz nieodpłatną pomoc prawną
Starosta pszczyński, Paweł Sadza podpisał umowy ze stowarzyszeniem oraz adwokatami i radcami prawnymi, którzy będą udzielać nieodpłatnych porad prawnych w 2018 roku.

Stowarzyszenie "Dogma" z Katowic będzie udzielać porad prawnych w czterech gminach powiatu pszczyńskiego.
Od 2016 r. na mocy ustawy uprawnieni mieszkańcy mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Powiat pszczyński, w lokalach udostępnianych przez gminy zapewnia bezpośredni dostęp do tej formy pomocy mieszkańcom w każdej z gmin: w Pszczynie oraz Pawłowicach - pięć dni w tygodniu, w Suszcu i Woli - trzy dni w tygodniu, a w Goczałkowicach-Zdroju i Kobiórze - dwa razy w tygodniu.
Punkty w Pszczynie i Pawłowicach prowadzone są przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych, natomiast w pozostałych gminach - przez organizacje pozarządowe, które zajmują się udzielaniem porad prawnych. W tym roku, na podstawie otwartego konkursu ofert, organizacją wyłonioną do prowadzenia punktów w Suszcu, Kobiórze, Goczałkowicach-Zdroju i Woli zostało Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” z Katowic. 11 grudnia starosta podpisał umowy z adwokatami i radcami oraz stowarzyszeniem.

Starosta pszczyński podpisał umowy z adwokatami i radcami prawnymi wskazanymi przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych. Będą oni udzielać porad w Pszczynie i Pawłowicach.
- Mankamentem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej jest zawężony krąg osób, które mogą korzystać z porad. Ustawa prawdopodobnie się zmieni, a ja oczekuję, że zmieni się w kierunku ludzi i będzie ona adresowana do wszystkich, którzy tej nieodpłatnej pomocy prawnej oczekują - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.
W 2017 roku w okresie od stycznia do końca października w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie pszczyńskim udzielono niemal 900 porad. Najwięcej w punkcie prowadzonym w Pszczynie (325), następnie w Woli (152), Pawłowicach (129), Goczałkowicach-Zdroju (92), Suszcu (74) i Kobiórze (54). Najczęściej z tej formy pomocy korzystały osoby poniżej 26. lub powyżej 65. roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby mające przyznane świadczenie z pomocy społecznej.
Kto może otrzymać nieodpłatną pomoc prawną?
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
• młodzież do 26. roku życia,
• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
• seniorzy po ukończeniu 65 lat,
• osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• kombatanci,
• weterani,
• zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną,
• kobiety w ciąży, za okazaniem zaświadczenia lekarskiego.
Dane adresowe punktów w powiecie pszczyńskim, w których świadczona jest nieodpłatna pomoc prawna:
